земјотреси

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди округот Мендосино во Калифорнија, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS). Loading… Земјотресот се случил во петокот вечерта по локално време, на околу 200 километри северозападно од Сакраменто, односно пет километри јужно од малиот град Лејтонвил. Епицентарот на земјотресотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Чиле, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC). Loading… Земјотресот се случил на длабочина од 67 километри, додава EMSC. Епицентарот на земјотресот бил на 80 километри јужно од градот Ла Серена, кој има 154.000 жители. Засега нема информации заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, утрово за краток временски период го погодија грчкиот остров Крит, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Првиот земјотрес е регистриран во 04:51 часот по локално време и бил со јачина од 2,8 степени според Рихтеровата скала,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди округот Веили во кинеската автономна ујгурска провинција Ксинџијанг, соопшти Кинескиот центар за земјотреси (CENC). Loading… Земјотресот се случил на длабочина од 20 километри, јавува агенцијата Ксинхуа. Локалните власти соопштија дека засега нема извештаи за повредени.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Loading… Земјотресот се случил на 26 километри од градот Антакија во 10:37 часот по локално време. Центарот на земјотресот бил на длабочина од 12 километри.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Земјотресот се случил во 07:24 часот по локално време, на длабочина од 14 километри. Земјотресот го погоди Крит на 62 километри североисточно од Ираклион.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи неодамна се прошири видео кое предизвика застрашувачки реакции кај многу корисници. Loading… На видеото може да се видат нуркачи кои уживаат во шарените корални гребени, додека позадината е распослана во живописни бои и форми. Оваа идилична сцена наскоро се менува кога започнува земјотрес, предизвикувајќи прашина и нечистотијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди островот Шикоку во Јапонија. Loading… Земјотресот е регистриран во 14:48 часот по локално време, на 24 километри од Уваџима на длабочина од 41 километар, пренесува EMSC. Нема предупредувања за опасност од цунами или уништување поради земјотрес, а засегаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Подводен земјотрес со јачина од шест степени според јапонската метеоролошка агенција (ЈМА), е регистриран денеска во близина на брегот на префектурата Фукушима во североисточна Јапонија, но не е издадено предупредување за цунами. Loading… Локалните медиуми засега не известуваат за штети или жртви. Американскиот геолошки институт проценува дека земјотресот бил соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на повредени во земјотресот со јачина од 7,2 степени во источен Тајван во четвртокот се искачи на повеќе од 1.000, додека бројот на загинати остана на девет. Loading… Десетици работници на пат кон хотелите во националниот парк главно сега се пронајдени и однесени на безбедно. Земјотресот, најсилниот во последнитеПрочитај повеќе