Запорожје

Запорошка област, позната и како Запорожје, е покраина во југоисточна Украина чиј јужен дел е окупиран од Русија.

Во градот се наоѓа и Нуклеарната централа Запорожје која е најголемата нуклеарна централа во Европа и меѓу 10-те најголеми во светот.

Изградена е од Советскиот Сојуз во близина на градот Енерходар, на јужниот брег на акумулацијата Каховка на реката Днепар.

Со него управува Енергоатом, кој управува и со другите три нуклеарни централи во Украина.

Откако започна руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, Енергоатом ги затвори единиците 5 и 6 за да го намали ризикот, одржувајќи ги единиците 1 до 4 во функција на 25 февруари 2022 година.

Во продолжение сите вести за Нуклеарната централа Запорожје и регионот во кој се наоѓа.

Сподели со своите пријатели

Раководството на нуклеарната централа Запорожје, која е под руска контрола, објави дека украинските сили гранатирале критична инфраструктурна постројка во најголемата нуклеарна централа во Европа. Loading… Експлозивната направа паднала во близина на оградата каде што се наоѓаат резервоарите за дизел гориво, соопштија од фабриката, додавајќи дека таквите напади се „неприфатливи“. НеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската безбедносна служба ФСБ објави дека спречила напад со токсичен гас подготвен од украинските специјални служби во областа Запорожје во Украина, делумно под контрола на руските сили. Loading… „Одбиен е обид за напад на украинските специјални служби во областа Запорожје, за кој требаше да се користи еквивалент на отровниот военПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили продолжуваат со офанзивната операција во правец на Запорожје. Loading… Сегашната ситуација во многу нешта наликува на она што некогаш се случуваше во Авдиивка, пишува „ТВ Фронт“. И таму и во Работин, руските сили создадоа „огнена пречка“ за украинските гарнизони. Украинската команда почна да испраќа резерви и на АвдиивкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија постигна „значаен напредок“ во регионот Запорожје, во делумно окупираниот југ на Украина, изјави рускиот функционер Евгениј Балицки. Loading… „Нашите единици напреднаа значително североисточно од Новопокровка“, рече Балицки, кој Москва го назначи за гувернер на регионот, на Телеграм. Тој додаде дека руските сили „продолжуваат да ја држат одбраната; иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Институтот за проучување на војната (ISW) наведува дека руските загуби во западна Запорожје значително се зголемиле во последните денови. Loading… Се додава дека руската армија веројатно се бори со недостигот на достапни борбени ефективни единици кои руската команда е подготвена странично да ги прераспредели во овој сектор од фронтот. ISW,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин предложи 30 септември да се прогласи за ден на обединување со Русија на Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Херсон, украински области под руска контрола. Loading… Предлог-законот беше доставен до парламентот и објавен на веб-страницата на руската Дума. „Денот на приклучување на луѓетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили извршија напад со дрон врз градот Енергодар, во близина на нуклеарната централа Запорожје, изјави денеска Алексеј Лихачев, шефот на руската државна корпорација Росатом, Алексеј Лихачев. Loading… Лихачев рече дека шест украински беспилотни летала биле лансирани во Енергодар во понеделникот и дека сите биле уништени од руската противвоздушна одбрана.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека руската страна ја информирала дека нивото на радијација во нуклеарната централа во Запорожје е нормално. Loading… Руската мисија во меѓународните организации со седиште во Виена, исто така, ја информираше агенцијата дека НЕ ​​Запорожје има доволно резерви на дизел гориво за да работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под руска контрола, во текот на ноќта ја изгубила врската со последниот преостанат главен надворешен далновод и била приклучена на резервна линија, соопшти денеска државната енергетска компанија Енергоатом. Loading… Компанијата наведе дека најголемата европска нуклеарна централа е на работ на откажување бидејќи резервната линијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешен украински пратеник загина борејќи се на фронтот во областа Запорожје, објави украинскиот парламент на Фејсбук, пренесува Индекс. Loading… Серхи Слабенко беше пратеник помеѓу 2002 и 2006 година. Работел во различни правни поткомисии. Од 2015 до 2020 година бил член на регионалниот совет на Вољна. Локалните медиуми објавија дека СлабенкоПрочитај повеќе