Запорожје

Запорошка област, позната и како Запорожје, е покраина во југоисточна Украина чиј јужен дел е окупиран од Русија.

Во градот се наоѓа и Нуклеарната централа Запорожје која е најголемата нуклеарна централа во Европа и меѓу 10-те најголеми во светот.

Изградена е од Советскиот Сојуз во близина на градот Енерходар, на јужниот брег на акумулацијата Каховка на реката Днепар.

Со него управува Енергоатом, кој управува и со другите три нуклеарни централи во Украина.

Откако започна руската инвазија на Украина на 24 февруари 2022 година, Енергоатом ги затвори единиците 5 и 6 за да го намали ризикот, одржувајќи ги единиците 1 до 4 во функција на 25 февруари 2022 година.

Во продолжение сите вести за Нуклеарната централа Запорожје и регионот во кој се наоѓа.

Сподели со своите пријатели

Украинската армија истрајува во одбраната на Бахмут, град на исток кој со месеци е под брутални напади, и покрај фактот што неговата ситуација во градот сè уште не е подобрена. Loading… Во меѓувреме, руските трупи сега се во офанзива во близина на Авдијевка, каде што се надеваат дека ќе зазематПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили од декември ги зајакнуваат и прошируваат утврдените позиции во окупираниот дел од украинскиот регион Запорожје, објави аналитичарот Брејди Африк од Американскиот институт за претпријатија. Loading… Африк наведува дека од 4 декември минатата година руските сили додале повеќе одбранбени линии надвор од селото Чистопилија. Да потсетиме, Русија минатата годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија утрово ѝ зададе уште еден силен удар на енергетската инфраструктура на Украина, а цел беа енергетските капацитети во седум региони – Киев, Миколаев, Харков, Запорожје, Одеса, Днепропетровск и Житомир, изјави украинскиот министер за енергетика Херман Галушченко. Loading… Во објава на каналот Телеграм на министерството, тој изјави дека Русите гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица загинаа рано утринава во руски ракетен напад врз станбена зграда во Запорожје, изјави секретарот на градскиот совет на тој украински град Анатолиј Куртев. Loading… Жителите се евакуираат, а потрагата по луѓе под урнатините продолжува, напиша Куртев на каналот Телеграм. Тој вели дека петкатницата била речиси уништена во нападот,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ја напушти првата линија на одбрана во регионот Запорожје, повлекувајќи се на претходно подготвените позиции, изјави за РИА Новости Владимир Рогов, член на главниот совет на проруската воено-цивилна администрација на регионот. Loading… „Украинските војници речиси насекаде ја напуштија првата линија на одбрана и се префрлија на подготвени позицииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков тврди дека Украина ги одложува преговорите за создавање безбедносна зона околу нуклеарната централа Запорожје, пишува Си-Ен-Ен. Loading… „Процесот на преговори не е лесен. Ги проследивме нашите предлози до Рафаел Гроси, генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија. Колку што знаеме, КиевПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, која е под руска окупација, одекнале силни експлозии, соопшти агенцијата за нуклеарна енергија на ОН МААЕ. Loading… Рафаел Гроси, претседателот на МААЕ, кој ја посети Украина минатата недела, изјави дека вчера Агенцијата забележала силни експлозии во близина на најголемата нуклеарна централа во светотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија ги спречи плановите за офанзива на вооружените сили на Украина во областа Запорожје, изјави денеска членот на главниот совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Loading… „Благодарение на нашите превентивни дејствија, плановите на непријателот да изврши широка офанзива на ослободениот дел на регионот Запорожје со цел да стигне доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната централа во Запорожје сѐ уште е во опасна ситуација, изјави шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси. Loading… Гроси изјави за Би-Би-Си дека се обидува да преговара за безбедна зона околу централата, но рече дека ризикот останува. „Ние сме под огромна опасност. Има нешто што можемеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првите српски доброволци во регионот на Запорожје почнаа да минуваат борбена обука во регионот како дел од доброволниот баталјон Судоплатов, пренесе РИА Новости. Loading… „Српски доброволци, заедно со борци од Русија, учествуваат во сите борбени вежби на еден од полигоните во областа Запорожје за понатамошно учество во специјална воена операција“,Прочитај повеќе