Втора светска војна

Сподели со своите пријатели

Само 80 години по крајот на Втората светска војна, германските тенкови повторно ѝ се закануваат на Русија, изјави претседателот Владимир Путин во четвртокот, говорејќи на настаните по повод 80-годишнината од битката кај Сталинград, пренесува Анадолија. Loading… Говорејќи на концертот во градот Волгоград (Сталинград), Путин рече дека битката кај Сталинград еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Без руски претставници поради војната во Украина, со главна порака до светот „Аушвиц не падна од небо“, во најголемиот германски логор на смртта на југот на Полска денеска светот им оддава почит на жртвите од холокаустот на денот кога Црвената армија го ослободила кампот пред 78 години. Loading… Лајтмотив наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска е Ден на сеќавање на Холокаустот, а 27 јануари е избран затоа што на тој датум во 1945 година, Црвената армија го ослободила Аушвиц, каде што пронашла околу седум илјади преживеани затвореници во логорот, меѓу кои и 700 деца. Loading… Тоа беше крајот на еден од најлошите ужаси воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полска денеска побара од САД да ѝ помогнат и да ја принудат Германија да плати репарации за злосторствата и штетите за време на германската окупација на Полска за време на Втората светска војна, што Германија го одбива со образложение дека самата Полска се откажала од нив во 1950-тите и тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Полска соопшти дека добиле одговор дека „приказната е завршена“ во врска со бараните воени репарации од Германија. Loading… „Според германската влада, прашањето за компензација и компензација за воените загуби е затворено и германската влада нема намера да влегува во преговори за ова прашање. Полска ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирмгард Фурхнер, 97-годишната поранешна секретарка на командантот на СС во концентрационен логор, можеби е последната личност на која ѝ се суди за нацистички воени злосторства. Loading… „Секретарот на злото“ имала само 18 години кога отишла да работи кај командантот на концентрациониот логор Штутхоф каде загинале повеќе од 60.000 луѓе. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки во интервју за германскиот весник „Билд“ го повтори барањето на Варшава за воени репарации од Германија, поради уништувањето за време на Втората светска војна, и укажувајќи на ситуацијата во Украина, рече дека доколку Берлин го стори тоа и не презема одговорност за злосторствата од минатото, тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок денеска во Варшава повторно одби Германија да ѝ исплати на Полска воени репарации во износ од 1.3 милијарди евра, што вчера го побара шефот на полската дипломатија Збигњев Рау. Loading… „Прашањето за репарации е затворено за германската влада. Германците ја признаваат својата историскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за надворешни работи Збигњев Рау потпиша дипломатска нота до Германија во врска со репарациите од Втората светска војна, рече тој во понеделникот додека го официјализираше барањето на Полска за репарации. Loading… Потегот уследи откако полските владејачки националисти минатиот месец проценија дека Германија ѝ должи на земјата 1,26 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од половина од Полјаците веруваат дека Германија сè уште ѝ должи на Полска репарации за штетите и загубите претрпени за време на Втората светска војна, тема што владејачката партија Право и правда повторно ја покрена пред изборите следната година. Loading… Според мислењето на 52 отсто од Полјаците, Варшава требаПрочитај повеќе