Втора светска војна

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска е во посета на Полска, при што со полскиот премиер Доналд Туск ќе разговара за зајакнување на соработката меѓу двете земји, особено во областа на одбраната. Loading… Шолц и Туск ќе учествуваат и на консултации меѓу владите на двете земји, што е прва ваква средбаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неескплодирана воздушна бомба од Втората светска војна, извадена од реката Рајна во Келн, Германија синоќа беше безбедно деактивирана во текот на ноќта на брод позициониран подалеку од станбени области, објавија градските власти. Loading… Откривањето на неексплодирани бомби е вообичаено во Келн и други германски градови, кои беа силно бомбардирани одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Тим Валберг изјави дека Газа треба да биде бомбардирана како градовите Хирошима и Нагасаки, врз кои беа фрлени атомски бомби во Втората светска војна. Loading… Како што објави американскиот весник „Вашингтон пост“, Валберг на настан во Мичиген го коментираше прашањето за привремените пристаништаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во средата Јапонија им оддаде почит на жртвите од атомската бомба фрлена врз градот Нагасаки пред 78 години, повикувајќи ги земјите да се откажат од нуклеарното оружје, пренесува Хина. Loading… Градоначалникот на Нагасаки, Широ Сузуки, рече дека државите кои поседуваат нуклеарно оружје треба „храбро“ да ги отфрлат оние оружја заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потонатиот брод на британската подморница H.M.S Triumph, која мистериозно исчезнал за време на мисија во Грција во 1942 година, за време на Втората светска војна, е пронајдена во Егејското Море, објави грчката новинска агенција АНА. Loading… Таа била забележана „на длабочина од 203 метри во Егејското Море“ и „неколку десетициПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска пристигна во Јапонија, каде што ќе присуствува на самитот на Групата седум (Г7) во Хирошима. Loading… Бајден слета во базата на американскиот марински корпус во Ивакуни, која се наоѓа на околу 50 километри југозападно од Хирошима. Бајден не планира да се извини во име наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 9 мај 1945 година, со капитулацијата на нацистичка Германија заврши Втората светска војна во Европа. Loading… Овој ден се слави како Ден на победата, а се слави и како Ден на Европа. Безусловната капитулација на Германија беше потпишана во Берлин нешто по полноќ од фелдмаршалот Вилхелм Кајтел, во имеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јозеф Шиц, најстариот осуден за злосторства извршени за време на Холокаустот, почина на 103-годишна возраст. Loading… Шиц беше прогласен за виновен минатиот јуни за помагање во ликвидацијата на илјадници затвореници во нацистичкиот концентрационен логор Заксенхаузен, во близина на Берлин, помеѓу 1942 и 1945 година, јавува Би-Би-Си. Сепак, иако беше осуденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Франк-Валтер Штајнмаер е првиот германски претседател кој одржа комеморативен говор на годишнината од бунтот во Варшавското гето, во кој пред 80 години беа убиени или депортирани речиси 56.000 Евреи, пишува Дојче веле (DW). Loading… Германскиот претседател побара прошка во средата на комеморацијата на годишнината од бунтот во Варшавското гето. „СтојамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полската влада усвои резолуција за потребата да се реши прашањето за репарации, отштета и компензација за загубите што ги претрпе Полска поради германскиот напад врз Полска во 1939 година и последователната германска окупација, соопшти Кабинетот на премиерот во Варшава. Loading… Резолуцијата на Советот на министри формално потврдува дека ниту заПрочитај повеќе