Венецуела

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека неговата земја нема повторно да се приклучи на Организацијата на американски држави, три години откако таа ја напушти поради несогласувања. Loading… „Ние заминавме, нè нема засекогаш и не планираме да се вратиме“, рече Мадуро синоќа во своето неделно телевизиско обраќање. Претседателот на Венецуела гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, на турнеја низ Латинска Америка, изјави во Каракас, Венецуела, дека е неопходно да се „здружат силите“ за да се спротивставиме на „уцените“ на Западот. Loading… „Неопходно е да се здружат силите за да се спротивставиме на обидите за уцена и нелегалниот едностранПрочитај повеќе

person in black pants lying on blue textile

Сподели со своите пријатели

Платата на наставник во Венецуела е околу 20 долари месечно, што е околу пет отсто од сумата потребна за прехранување на петчлено семејство во таа јужноамериканска земја. Loading… Поради лошите плати и условите за работа, наставниците во јавните училишта демонстрираа низ целата земја оваа година, барајќи повисоки плати и повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Преговорите што резултираа со договор меѓу венецуелската влада и опозицијата минатиот викенд може да доведат до олеснување на долгогодишната економска и политичка криза во Венецуела. Loading… Сето ова се случува во време кога расте глобалната потреба од нафтени извори надвор од Русија и додека САД ги ублажуваат санкциите кон тааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во радикална промена на политиката, новиот левичарски претседател на Колумбија се сретна со венецуелскиот лидер Николас Мадуро, што претставува значаен чекор во напорите на земјите од Латинска Америка да ја олеснат изолацијата на неговата влада, додека регионот се движи кон левиот свет, пишуваат медиумите. Loading… Радикална промена Претседателите на КолумбијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свлечиштето во Лас Техеријас, Венецуела, најголемо во последните неколку децении со 36 загинати и 56 исчезнати, е резултат на долгиот период на врнежи поради климатските промени, како и анархичната урбанизација со изградба на куќи во ризичните области. Loading… „Климатските промени влијаат на нас“, изјави Ангел Кустодио, генерален директор на ИнститутотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 43 лица загинаа во големо лизгање на земјиштето одрон во северна Венецуела, а повеќе од 50 се водат како исчезнати, изјави во вторникот потпретседателката Делси Родригез. Loading… Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, пак, рече дека потрагата по преживеани ќе продолжи по саботното лизгање на земјиштето во градот Лас Техеријас, околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Активисти и организации од Украина, Сомалија, Венецуела и Уганда се добитници на овогодинешните алтернативни Нобелови награди. Loading… Наградата оваа година ја освоија сомалиските активисти за човекови права Фартуун Адан и Илвад Елман, украинската адвокатка за човекови права Олександра Матвичук и Центарот за граѓански слободи (CCL), венецуелскиот колектив Cecosesola и АфриканскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред пратениците изјави дека разговарал и со претседателот на Венецуела. Loading… Тој рече дека за увозот на нафта разговарал со претседателот на Венецуела Николас Мадуро бидејќи европската забрана за увоз на руска нафта ја погодува и Србија. – Верувам дека наскоро ќе го угостам, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуела и Колумбија официјално ги обновија дипломатските односи кои беа прекинати пред три години. Loading… Односите беа обновени во неделата со пристигнувањето во Каракас на колумбискиот амбасадор назначен од новиот претседател Густаво Петро. „Односите со Венецуела никогаш не требаше да бидат прекинати. Ние сме браќа и ниедна имагинарна линија неПрочитај повеќе