Ванг Ји

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји телефонски му го пренесе на американскиот колега Ентони Блинкен повикот на Пекинг до Вашингтон да одигра конструктивна улога на Блискиот Исток. Loading… „Кина ќе продолжи да игра конструктивна улога на Блискиот Исток и ќе придонесе за смирување на ситуацијата. Конструктивна улога треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ќе работи со сите страни за да изгради заедница со заедничка иднина за човештвото и да даде нов придонес за целите на човековите права во светот, изјави вчера кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји кога се обрати на состанок на високо ниво како дел од 55-тата сесија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина се надева дека Франција ќе продолжи да игра конструктивна улога во развојот на здрави и стабилни кинеско-европски односи и зајакнување на меѓусебната доверба, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. Loading… Тој на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот рече дека Пекинг се надева дека ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина е подготвена да соработува со Европската унија за одржување на слободната трговија, практикување мултилатерализам и промовирање на еднаков и уреден мултиполарен свет и инклузивна економска глобализација,  изјави нејзиниот министер за надворешни работи за време на неговата посета на Шпанија. Loading… Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји рече дека земјата ќе продолжи цврсто да ја поддржува Србија во зачувувањето на нејзиниот суверенитет, безбедност и територијален интегритет. Loading… Тој ова го изјави по средбата со српскиот претседател Александар Вучиќ на Минхенската безбедносна конференција и додаде дека тоа не само што ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји оваа недела патува во Европа за да учествува на Минхенската безбедносна конференција во Германија, соопшти денеска ресорното министерство. Loading… Во европската турнеја на Ванг, закажана од 16 до 21 февруари, ќе бидат вклучени и Шпанија и Франција, каде што ќе учествува во стратешкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји повика на итно одржување на меѓународна мировна конференција за решавање на израелско-палестинскиот конфликт и да се разговара за спроведувањето на решението со две држави за конфликтот во Појасот Газа, објави денеска Ксинхуа. Loading… Ванг на прес-конференција по разговорите со египетскиот министер за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен разговараше за неговото неодамнешно патување на Блискиот Исток и за американските дипломатски напори во регионот со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, се вели во соопштението на американскиот Стејт департмент. Loading… Двајцата ја истакнаа важноста да се надгради напредокот постигнат за клучните прашања наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Директорот на Канцеларијата за надворешни работи на Централната комисија на Комунистичката партија на Кина и министерот за надворешни работи на земјата Ванг Ји изјавија дека Кина и САД имаат одредени разлики и дека е неопходен „длабок и темелен“ дијалог за да се намалат недоразбирањата и да се стабилизираат односите. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска пристигнува во тридневна посета на Соединетите Американски Држави, што е подготовка за очекуваниот самит меѓу претседателите Џозеф Бајден и Си Џинпинг и последниот обид на двете земји да ги одржат отворените разговори на високо ниво во околности на тензични билатерални односи. Loading…Прочитај повеќе