Ванг Ји

usa, china, rivalry

Сподели со своите пријатели

Високиот кинески дипломат Ванг Ји и американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан одржаа „искрени, значајни и конструктивни разговори за билатерални прашања“, изјави денеска портпаролот на кинеската амбасада во Виена. Loading… „Двете страни разговараа за отстранување на пречките и стабилизирање на односите меѓу Кина и САД“, се вели во соопштениетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон му наложи на својот советник за надворешна политика Емануел Бон да соработува со првиот кинески дипломат Ванг Ји за да се воспостави рамка што може да се користи како основа за идните разговори меѓу Украина и Русија. Loading… Повикувајќи се на неименувани извори запознаени со плановитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина е подготвена да работи со Русија за да го задржи стратешкиот фокус, да ја продлабочи меѓусебната политичка доверба, да ја зајакне стратешката координација, да ја прошири практичната соработка и да ги заштити легитимните интереси на двете земји и да игра конструктивна улога во промовирањето на светскиот мир и развој.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Односите меѓу Русија и Кина се развиваат динамично, без оглед на турбуленциите, Москва и Пекинг се подготвени да застанат меѓусебна заштита, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на средбата со шефот на Канцеларијата за надворешни работи на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина, Ванг Ји, во Москва.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Кремљ го прими шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји, објавија руските државни медиуми. Loading… На снимката што ја објави руската телевизија се гледа како кинеската делегација седи со Путин и неговите соработници на релативно мала маса. Овие сцени се отстапување од вообичаените сцени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин подоцна денеска ќе се сретне со директорот на Канцеларијата на Комисијата за надворешни работи на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина (КПК) и членот на Политбирото на Централниот комитет на КПК Ванг Ји, кој се смета за највисок Кинескиот дипломат, изјави денеска портпаролот на Кремљ,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина останува посветена на развојот на односите со Русија, во време на нестабилна ситуација во светот, изјави директорот на Канцеларијата на Комисијата за надворешни работи на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина (КПК), Ванг Ји, на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на денешната средба во Москва. Loading… БезПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина во средата соопшти дека нејзиниот врвен дипломат, Ванг Ји, се сретнал со шефот за безбедност на Русија и дека двете страни се согласиле дека мирот и стабилноста во азиско-пацифичкиот регион треба да бидат цврсто поддржани и се спротивставија на воведувањето на „менталитет“ од Студената војна. Loading… Ванг се состанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Првиот кинески дипломат Ванг Ји денеска пристигна во посета на Москва, пренесува Тасс повикувајќи се на неименуван извор близок до организаторите на посетата. Loading… Во меѓувреме, руското Министерство за надворешни работи објави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во среда во Москва ќе се сретне со Ванг, директорПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да разговара со директорот на Канцеларијата за надворешни работи на Централниот комитет на Комунистичката партија на Кина, Ванг Ји, за време на неговата посета на Москва, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Песков на прес-конференцијата истакна дека руско-кинеските односи се повеќедимензионални иПрочитај повеќе