Унгарија

brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Се очекува Унгарија денеска да го ратификува приемот на Шведска во НАТО, со што ќе се отстрани и последната пречка за влез на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса. Loading… Гласањето во унгарскиот парламент, кое треба да помине без проблеми по посетата на шведскиот премиер Улф Кристерсон на Будимпешта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Никој во Европа не верува во победата на Украина, а за постигнување мир во таа земја може да придонесат политички промени по изборите за Европскиот парламент и претседателските избори во САД, изјави премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, на состанокот на фракцијата на владејачката партија „ФИДЕС“. Loading… Кога станува збор заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можеме и ќе победиме на европските парламентарни избори, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан на состанокот на владејачката парламентарна група на Демохристијаните Фидес во Балатоналмади, во западна Унгарија. Loading… „На Брисел му требаат промени“, рече Орбан, додавајќи дека Унгарија ќе биде казнета со новиот миграциски пакт на Европската унија доколку неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон ќе ја посети Будимпешта на 23 февруари, на покана на унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјави денеска портпаролот на Орбан, Берталан Хаваси. Loading… Хаваши рече дека двајцата премиери ќе разговараат за соработката во областа на одбраната и безбедноста и подготовките за унгарското претседавање со ЕУ во вторатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска ја поздрави одлуката на унгарскиот парламент следната недела да гласа за членството на оваа нордиска земја во НАТО. Loading… „Се разбира дека ја поздравуваме оваа одлука“, рече Џонсон, според Ројтерс. Унгарската владејачка партија Фидес предложи парламентот на земјата да гласа за ратификација наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Европската унија се одржа состанок на амбасадорите на земјите-членки на кој требаше да биде одобрен нов пакет санкции против Русија, но тоа не се случи поради позицијата на Унгарија, пишува „Фајненшл тајмс“. Loading… „Унгарија беше единствената што гласаше против вчера на состанокот на амбасадорите на ЕУ, инаку ќе бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на земјите-членки на Европската унија во четврток ќе се соберат на вонреден самит во Брисел, каде ќе се обидат да го скршат отпорот на унгарскиот премиер Виктор Орбан да одобри пакет макрофинансиска помош за Украина. Loading… Во последните денови и недели се водеа интензивни разговори за да се дојдеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од ден на ден расте впечатокот дека Унгарија стана „кукавичко јајце во западното гнездо“, пишува Marc Champion од Bloomberg. Loading… Премиерот Виктор Орбан успешно ги уништи демократските институции, а сега тој е единствениот државен лидер што ја блокира европската помош за Украина и влезот на Шведска во НАТО. За западнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска се сретна со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба и шефот на претседателскиот кабинет Андриј Јермак, со кои разговараше за нормализација на односите меѓу Унгарија и Украина. Loading… „Сијарто пристигна во посета на Украина. Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба, шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По неколку години мек пристап кон унгарскиот премиер Виктор Орбан, европските дипломати даваат сигнали дека таканаречената „нуклеарна опција“ – лишување од Будимпешта од правото на глас во ЕУ веќе не е незамислива, доколку Унгарија повторно се обиде следната недела да блокирање на помошта од 50 милијарди евра за Украина. Loading…Прочитај повеќе