Унгарија

Сподели со своите пријатели

Унгарија го блокира финализирањето на шестиот пакет санкции на ЕУ против Русија, инсистирајќи патријархот на Руската православна црква Кирил да биде отстранет од списокот на лица против кои ќе бидат воведени санкции, изјавија тројца дипломати, пренесува Ројтерс. Loading… Лидерите на ЕУ начелно се согласија на почетокот на оваа недела заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија нема да испорачува оружје на Украина, бидејќи сака да избегне инциденти во близина на нејзините граници слични на оние во близина на Лавов, кога руските војници уништија контингент странско оружје испратено до украинската армија, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… „Најважно за нас е безбедностаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина ја опишува подготвеноста на Унгарија да го плати рускиот гас во рубљи како „непријателски чин“, соопшти украинското Министерство за надворешни работи. Loading… Киев, исто така, ја обвини Унгарија дека му помага на Путин во војната против Украина, додавајќи дека тоа го уништува единството на ЕУ. Тензиите меѓу Украина иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку лица загинаа и се повредени откако воз утринава удри во комбе во јужна Унгарија, се наведува на полициската веб-страница. Loading… Несреќата се случила непосредно пред 7 часот на железничкиот премин во центарот на градот Миондсет, кога комбето удрило во шините и се судрило со воз што сообраќал на линијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот премиер Виктор Орбан прогласи победа на парламентарните избори во неделата, велејќи дека тој и неговата партија Фидес ја бранеле „слободата и суверенитетот на Унгарија“. Loading… Опкружен со водечки партиски членови, триумфалниот Орбан (58) рече дека постигнале изборна победа и покрај сите лоши изгледи. „Постигнавме победа толку голема што можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако чешкиот министер за одбрана Јане Чернохова и полскиот министер Мариуш Блашчак решија да го бојкотираат состанокот на министрите за одбрана на Вишеградската група во Будимпешта во среда и четврток поради ставовите на унгарскиот премиер Виктор Орбан по рускиот напад на Украина и неговата попустливост кон Русија. Loading… – НемаПрочитај повеќе