Светска банка

Сподели со своите пријатели

Светска банка е подготвена да го направи својот дел во обновата на Украина, по уништувањето во руската инвазија, но меѓународните финансиски институции не можат сами да ја обезбедат целата сума, затоа треба да се вклучат и западноевропските земји, рече претседателот на Светската банка, Дејвид Малпас, во вторникот. Loading… Говорејќи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД имаат намера многу брзо да предложат кандидат за претседател на Светска банка, објави американската министерка за финансии Џенет Јелен на маргините на состанокот на Г-20 во Индија. Loading… Извршниот одбор на Светска банка се очекува да избере нов претседател до почетокот на мај, откако минатата недела беше објавено декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската министерка за финансии Џенет Јелен најави дека САД сакаат побрза реформа на Светската банка, која ќе оди во насока на проширување на нејзиниот капацитет за заеми за решавање на климатските промени и другите глобални кризи, пренесува Ројтерс. Loading… Патоказот за еволуција на Светска банка, објавен од Ројтерс претходно овојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската економија, водена од побавниот економски раст во САД, Европа и Кина, би можела „опасно да се доближи“ до рецесија, предупреди денеска Светската банка во својот годишен извештај, во кој ја преполови прогнозата за глобален раст на 1,7 отсто од претходната. прогноза од 3 отсто. Loading… Доколку таа прогноза сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската банка денеска објави дека исплатила дополнителни 500 милиони долари за да ѝ помогне на Украина да ги исполни итните потреби за трошоци предизвикани од тековната војна. Loading… Се вели дека финансирањето од Меѓународната банка за обнова и развој, главната рака на банката, е поддржано со гаранција за заем одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светска банка соопшти дека првата проценка покажува дека материјалната штета на објектите и инфраструктурата во Украина достигнала околу 60 милијарди долари. Loading… Проценката не ги вклучува растечките економски трошоци од војната.   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   „Износот ќе продолжи да расте како што војната напредува“, рече претседателотПрочитај повеќе