Сибир

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски политичар Владимир Кара-Мурза е префрлен во нова казнена колонија во областа Омск во Сибир, каде е во најстрога изолација од другите затвореници, пишува „Нова газета Европа“. Loading… Весникот наведува дека тој ѝ пишал на својата адвокатка Марија Ајсмонт дека бил испратен во казнена колонија во Сибир затоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Арктичкото време зафати делови од Русија во вторникот, при што температурите во дивината во Сибир се спуштија до минус 58 целзиусови степени. Loading… Јакутск, еден од најстудените градови во светот лоциран на околу 5.000 километри источно од Москва, беше покриен со ледени облаци и магла, покажаа снимките од дрон. „ДојдовПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хеликоптер се запали денеска при слетување и се урна во руската република Алтај, при што загинаа шест лица, а седум се повредени. Loading… Ова е кажано за Спутник во регионалниот оддел на Министерството за вонредни ситуации на Русија. – Хеликоптерот се запалил при слетување на локацијата Тјунгур во Република Алтај,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест лица загинаа при пад на хеликоптер Ми-8 во селото Тунгур на планините Алтај во Сибир. Loading… Ова за РИА Новости е кажано во регионалниот штаб на Министерството за вонредни ситуации. „Хеликоптерот се запали при слетување во Тунгур во Република Алтај. Според прелиминарните податоци шест лица загинаа, а седум сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неодамна, во Сибир е забележан неверојатен случај на ектопична бременост, кој завршува со среќен исход еднаш во 625 милиони случаи. Loading… Речиси секогаш овој тип на бременост завршува со индуциран абортус, но овој пат бебето успеало да преживее. Украинска бегалка од провинцијата Донбас (31) успеала да издржи ваква бременост безПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако постои област што може да се нарече леден пекол, тогаш тоа е сибирската тајга – екстремната субарктичка клима го прави речиси невозможно да се живее. Loading… Сепак, во овие морничаво изолирани шуми, каде што температурите паѓаат до педесет степени целзиусови под нулата во зимските месеци, едно семејство живее повеќеПрочитај повеќе