Шведска

Сподели со своите пријатели

Само неколку часа откако знамето на Шведска беше подигнато пред седиштето на НАТО во понеделникот за да го одбележи нејзиниот пристап во одбранбената алијанса, нејзините борбени авиони беа подигнати како дел од системот за брз одговор над Балтичкото Море. Loading… Како што пренесува Киев Индепендент, во понеделникот наутро радарите наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Климатската активистка Грета Тунберг и другите демонстранти кои го блокираа влезот на парламентот на земјата беа насилно одвлечени од шведската полиција, изјавија двајца очевидци за Ројтерс. Loading… Двајца полицајци ја подигнаа Тунберг и ја однесоа на околу 20 метри подалеку од вратата што ја блокираше пред да ја спуштат наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром изјави дека се против формирање постојани бази на НАТО и распоредување нуклеарно оружје на нивна територија. Loading… Шведското национално знаме беше подигнато во понеделникот во седиштето на НАТО. Билстром потсети дека неговата земја учествувала во заеднички акции со НАТО пред членството. „Се разбира, трупитеПрочитај повеќе

brown and white concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

За прв пат по речиси 170 години, во Шведска не е забележан грабеж на банка. Loading… Со оглед на високо насилната природа на организираниот криминал во оваа скандинавска земја, претходната реченица звучи прилично неверојатно.     Сепак, одговорот е едноставен – нема смисла да се ограбуваат шведските банки бидејќи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20.000 војници од 13 земји започнаа голема вежба на крајниот север на Европа за да се одбранат од хипотетички напад на територијата на НАТО. Loading… Тоа, според норвешката војска. ги вклучува Финска и Шведска, кои се приклучија на алијансата по рускиот напад на Украина. Околу 1.500 мажи и жениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Шведска се приклучија на НАТО во вежбите, здружувајќи ги своите војници, хеликоптери и борбени авиони со Алијансата додека алијансата ги спроведува своите најголеми воени вежби од крајот на Студената војна. Loading… Шведска е подготвена да влезе во НАТО, веројатно за неколку дена, откако минатата недела ја добиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО во понеделникот започна со обука на одбраната на својата новопроширена нордиска територија со повеќе од 20.000 војници од 13 земји во вежби кои ќе траат речиси две недели во северните региони на Финска, Норвешка и Шведска. Loading… Со повеќе од 4.000 фински војници, „Nordic Response 2024“ – вежба предводенаПрочитај повеќе

brown concrete building near body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Се очекува Унгарија денеска да го ратификува приемот на Шведска во НАТО, со што ќе се отстрани и последната пречка за влез на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса. Loading… Гласањето во унгарскиот парламент, кое треба да помине без проблеми по посетата на шведскиот премиер Улф Кристерсон на Будимпешта наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот премиер Улф Кристерсон ќе ја посети Будимпешта на 23 февруари, на покана на унгарскиот премиер Виктор Орбан, изјави денеска портпаролот на Орбан, Берталан Хаваси. Loading… Хаваши рече дека двајцата премиери ќе разговараат за соработката во областа на одбраната и безбедноста и подготовките за унгарското претседавање со ЕУ во вторатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведските власти денеска соопштија дека ќе испратат нова воена помош за Украина во вид на опрема во вредност од 7,1 милијарди круни, што е околу 633 милиони евра. Loading… „Причината зошто продолжуваме да ја поддржуваме Украина е прашање на хуманост и внимание. Русија започна незаконска, неиспровоцирана и неоправдана војна“, изјавиПрочитај повеќе