Сергеј Собјанин

aerial photo of city

Сподели со своите пријатели

Руските сили за противвоздушна одбрана утрово соборија украински дрон, кој летал кон Москва, соопштија градоначалникот Сергеј Собјанин и руското Министерство за одбрана. Loading… Како што е наведено во соопштението за печатот на руското Министерство, обидот на Киев да изврши терористички напад е сопрен и соборен е беспилотно летало со фиксниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина се обиде да ја нападне Москва со десетици дронови, соопштија синоќа руските власти, само еден ден откако украинските власти соопштија дека Русија го извршила најголемиот напад со беспилотни летала врз Киев од почетокот на војната во 2022 година. Loading… Руската противвоздушна одбрана собори најмалку 24 беспилотни летала над областаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сегашниот градоначалник на Москва Сергеј Собјанин освои 76,39 отсто од гласовите на изборите во руската престолнина по пребројувањето на гласачките ливчиња на сите избирачки места, соопшти руската Централна изборна комисија. Loading… За Собјанин гласале 2.499.114 гласачи. Гласаа околу 3,3 милиони луѓе Леонид Зјуганов, кандидатот на Комунистичката партија, освои 8,11 отстоПрочитај повеќе

Brown Concrete Building

Сподели со своите пријатели

Руската противвоздушна одбрана собори беспилотно летало во северозападниот дел на Москва, во близина на насипот Карамашевски, и нема поголеми штети или повредени, изјави на Телеграм градоначалникот на руската престолнина Сергеј Собјанин. Loading… „Направен е обид да се прелета дрон над градот. ПВО го уништи. Кога шутот паднал на просторот кајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин изјави дека ги укинал антитерористичките мерки наметнати во руската престолнина за време на вооружениот бунт од платеничката група Вагнер во саботата. Loading… Собјанин го објави ова во изјава за апликацијата за пораки Телеграм во понеделникот. Руските медиуми ги цитираат локалните канцеларии на Федералната служба заПрочитај повеќе

bridge near city

Сподели со своите пријатели

Московскиот градоначалник Сергеј Собјанин ги откажа сите масовни настани во руската престолнина во саботата поради ескалација на тензиите со паравоената група Вагнер, јавува Анадолија. Loading… – Во Москва е воведен режим на антитерористичка операција. Во овој поглед, претходно најавените масовни настани се откажани во градот – рече Собјанин во изјаваПрочитај повеќе

brown and white concrete building

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, воведе „антитерористички мерки“ во главниот град на Русија, во услови на ескалација на конфликтот меѓу руската армија и платениците Вагнер, според извештаите. Loading… Во саботата наутро Собјанин на својот канал Телеграм напиша дека на улиците веќе е воведена зголемена контрола на сообраќајот. Можни се иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канцелариите за мобилизација во Москва денеска ќе бидат затворени, изјави градоначалникот на руската престолнина Сергеј Собјанин. Loading… Тој додаде дека се пополнети делумните квоти за мобилизација, пренесува АФП. Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација во Руската Федерација на 21 септември. Тој тогаш рече дека Министерството за одбрана препорачало даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 200.000 вработени во странски компании во Москва би можеле да останат без работа, изјави денеска градоначалникот на руската престолнина, опишувајќи ги последиците од западните санкции против Русија поради инвазијата на Украина. Loading…   Многу лажни информации за војната во Украина: Како да знаете што е вистина, а што пропаганда?Прочитај повеќе