Санкт Петербург

green statue on top of building during daytime

Сподели со своите пријатели

Во Санкт Петербург денеска ќе биде одбележана 80-годишнината од целосното ослободување на Ленинград од нацистичката опсада, познат во историјата како Ден на победата на Ленинград. Loading… Пред точно 80 години, на 27 јануари 1944 година, советската армија успеа во операцијата „Јануарски гром“ целосно да ја пробие опсадата, што стана неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските медиуми јавуваат за прекин на струја на аеродромот Пулково во Санкт Петербург и во една од областите во Санкт Петербург. Loading… Локалните жители известуваат дека слушнале експлозија и виделе блесок на небото пред да снема струја. – Повеќе од 100.000 луѓе останаа без струја, објавија граѓаните на социјалните мрежи.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Летовите на аеродромот Пулково во Санкт Петербург се обновени по едночасовната суспензија денеска, по веста за неидентификуван објект на небото над рускиот град. Loading… Кремљ објави дека рускиот претседател Владимир Путин бил целосно информиран за ситуацијата. Градските власти на Санкт Петербург во објава на Телеграм не ја наведоа причината заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот аеродром „Пулково“ во Санкт Петербург привремено ги суспендираше сите летови, објавија градските власти на нивниот канал „Телеграм“. Loading… Суспензијата траеше нешто повеќе од еден час. Ројтерс јавува дека голем број домашни летови кои оделе за Санкт Петербург денеска се враќаат назад. Најмалку пет авиони на пат од главниот градПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советниците на општината во Санкт Петербург, градот во кој израснал Владимир Путин, протестираат против војната во Украина. Не без последици. Loading… ДВ разговараше со двајцата за нивните мотивации и очекувања. Велепредавство – ова е обвинението против Владимир Путин од советниците во општината Смолнинское во Санкт Петербург. На 7 септември тиеПрочитај повеќе