Рига

Сподели со своите пријатели

Властите во Латвија во четвртокот го урнаа споменикот од советската ера во Рига, во согласност со законот усвоен по руската инвазија на Украина и покрај протестите на руското малцинство во балтичката држава. Loading… Споменикот висок 79 метри, поставен во периодот од 1979 до 1985 година за да ја одбележи победатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утре Летонија ќе го отстрани споменикот од времето на Советскиот Сојуз во главниот град Рига кој ја одбележува победата на Црвената армија над нацистичка Германија, соопштија денеска локалните власти. Loading… Извршниот директор на летонската престолнина Јанис Ланге рече дека споменикот, поставен во 1985 година, додека Латвија сè уште беше делПрочитај повеќе