Приштина

Сподели со своите пријатели

Албанскиот претседател Бајрам Бегај изјави дека Приштина треба повеќе да ги слуша Соединетите Американски Држави и Европската Унија. Loading… Тој во интервју за албанскиот портал RTSH вели дека Приштина треба однапред да се консултира со своите стратешки партнери за секоја важна одлука што треба да ја донесе. „Албанија е мала,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Албанија Димитри Бушати изјави дека Тирана би ја поздравила одлуката на Грција за признавањето на независноста на Косово, наведуваат медиумите од Приштина. – Грчкото признавање на Косово би било инвестиција во стабилноста на регионот, оценил Бушати. Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вели декаПрочитај повеќе