Петер Сијарто

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека Будимпешта промовира цивилизирана соработка меѓу Истокот и Западот. Loading… Тој додаде дека Унгарија, во согласност со историските искуства, е посветена на што поскоро враќање на мирот. Тој посочи дека тоа е ставот на Унгарија не затоа што е шпион илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарската влада сака да избегне Европската унија да стане „анти-кинески блок“, изјави во Стокхолм министерот за надворешни работи Петер Сијарто, повикувајќи на стратешка соработка наместо системска конкуренција. Loading… „Воопшто не се согласуваме со начинот на кој одредени европски земји сакаат да ја дефинираат Кина како еден вид системски ривал“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во средата ја критикуваше политиката на Европската унија кон Западен Балкан, тврдејќи дека сегашниот пристап не ѝ помогна ниту на Унијата ниту на регионот, особено во справувањето со илегалната миграција. Loading… Шефот на унгарската дипломатија е во работна посета на Босна и Херцеговина.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ги предупреди членките на НАТО да не влегуваат во директен конфликт со Русија. Loading… „Според сегашниот аранжман, НАТО не е вклучен во војната во наша близина. Така е сега. Директен конфликт меѓу НАТО и Русија би довел до нова светска војна“, напиша СијартоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто изјави дека Министерството за надворешни работи работи на подготовките за посетата на премиерот Виктор Орбан на Киев. Loading… „Кога ќе дојде време за посета, ќе отпатува и унгарскиот премиер (во Киев), Министерството за надворешни работи моментално работи на нејзината подготовка“, изјави Сијарто за унгарскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потребна е одлучна акција за да се осигура дека санкциите на ЕУ нема да влијаат на рускиот нуклеарен сектор. Loading… Ова го изјави Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија, кој додаде дека санкциите од овој тип ќе им наштетат на националните интереси на Унгарија, како и на глобалнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Брисел мора да ја заврши својата домашна задача за да се погрижи диверзификацијата да не остане само сон, рече унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во Азербејџан. Loading… Заедницата мора да понуди поддршка за подобрување на инфраструктурата во Југоисточна Европа за да се гарантира енергетската безбедност, рече тој, пренесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто ја обвини Европската комисија за „антиунгаризам“ и двојни стандарди, поради намерата на Европската комисија да го блокира додавањето средства на унгарските универзитети во рамките на програмата за размена на студенти Еразмус. Loading… Во петокот на прес-конференција во Будимпешта, по средбата со турскиот министерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто изјави дека западните санкции наметнати на Русија не успеале да стават крај на конфликтот во Украина и само ја влошиле економската ситуација во Европа и дека планираниот деветти пакет санкции нема да биде исклучок. Loading… „Санкциите нанесоа сериозна штета на сите, но заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто го повтори ставот на неговата земја дека не сака да се формира комисија за влез на Украина во НАТО поради спорот за правата на унгарското национално малцинство во Украина. Loading… „Нема ништо ново или изненадувачки во нашата позиција, ние јасно ставивмеПрочитај повеќе