Петер Сијарто

Сподели со своите пријатели

Будимпешта протестираше поради коментарите на американскиот претседател Џо Бајден дека унгарскиот премиер Виктор Орбан се обидува да воспостави „диктатура“. Loading… Унгарија нема да ги толерира овие „лаги“, изјави во вторникот на новинарите министерот за надворешни работи Петер Сјјрото, пренесува Раша Тудеј. Бајден ги даде коментарите минатиот петок за време наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На светот му е потребна победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД затоа што само силен американски лидер може да обезбеди стабилност и безбедност на меѓународниот поредок, изјави унгарскиот министер за надворешни работи во интервју за порталот Breitbart News. Loading… Питер Сијарто во интервју објавено вчера изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неопходно е да се направи се за да се спречи конфликт меѓу Русија и НАТО, изјави за Спутник унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, коментирајќи ја скандалозната аудио снимка од разговорот на офицерот на германскиот Бундесвер за планирање напад на мостот на Крим со проектили „Таурус“. Loading… Сијарто потсетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарија продолжува да се залага за мир, дипломатија, континуиран глобален дијалог, против сите форми на тероризам, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… На седницата на Генералното собрание на ОН, тој потсети дека Унгарија повеќе од две години ги сноси последиците од војната во Украина и ги штитиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска се сретна со шефот на украинската дипломатија Дмитро Кулеба и шефот на претседателскиот кабинет Андриј Јермак, со кои разговараше за нормализација на односите меѓу Унгарија и Украина. Loading… „Сијарто пристигна во посета на Украина. Министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба, шефотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијрото повика на замрзнување на западната воена помош за Украина, велејќи дека огромниот прилив на оружје – како и неподготвеноста на Киев да преговара – го прават мирот невозможен. Loading… На прашањето што треба да се направи за да се постигне прекин на огнотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок „погрешно ја разбира“ позицијата на Унгарија за пристапувањето на Украина во Европската унија, објави на Фејсбук министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Loading… Одговарајќи на изјавите на Бербок во Љубљана, Сијарто рече дека ставот на Унгарија е внимателно разгледан и основан, „без намераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за економија Крешик Бектеши денеска оствари работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто. Loading… Тема на состанокот на кој што присуствуваа и генералниот директор на АД НОМА Гас, Бајрам Реџепи и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Марко Бислимоски беше таксата заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија никогаш нема да ѝ испорача оружје на Украина, нагласувајќи дека колку повеќе оружје ќе биде испорачано, толку подолго ќе трае војната. Loading… Тој во интервју за Си-Ен-Ен додаде дека унгарскиот премиер Виктор Орбан се сретнал со рускиот претседател ВладимирПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто денес, 16 ноември, ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Бујар Османи. Loading… Во фокус на разговорите ќе бидат нашиот пристапен процес во ЕУ, билатералните односи во контекст на економската соработка иПрочитај повеќе