Пентагон

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина ќе треба да одлучат кои градови ќе можат да ги задржат без обновување на американската воена помош, изјави заменик портпаролката на Пентагон, Сабрина Синг. Loading… „Нема да можеме да ја доставиме таа критично важна помош за Украина и украинските сили ќе треба да направат избор иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските единици успешно напредуваат, меѓу другото кај Авдеевка во ДНР, изјави за телевизијата „Рада“ началникот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, Кирил Буданов. Loading… „За наша жал, тие (руските трупи) имаат одреден напредок на полињата и во околината на Авдејевка“, рече тој. Буданов додаде дека вооруженитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската влада остана без пари за помош на Украина, па Вашингтон повеќе не може да го снабдува Киев со проектили и муниција со истото темпо како пред една година, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин. Loading… „Затоа ја повикувам оваа група да „копа длабоко“ за да обезбеди спасувачки копнениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пентагон ги нарече воздушните и ракетните напади врз јеменските Хути „Операција Посејдон стрелец“, објави Си-Ен-Ен, цитирајќи двајца неименувани официјални лица. Loading… Ознаката беше ретроактивно применета на нападите на 11 јануари од страна на САД и Обединетото Кралство, како и на седум други рунди напади оттогаш, изјавија официјални лица. Според нив,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската војска изврши напади врз два објекти во Ирак, соопштија американски воени извори. Loading… „Силите на американската Централна команда извршија дискретни, прецизни напади врз два објекти во Ирак“, се вели во соопштението на американската војска. „Нападите беа директен одговор на нападите врз американските и коалициските сили од страна на ИранПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес, не е тајна дека повеќето модерни технологии, вклучително и авиони, првично беа развиени за воени цели, како оние што ги има Пентагон. Loading… Од „Белгиско воздушно предупредување“ до проектите „Астра“ и „Црна манта“, Пентагон со децении тајно го развива најмодерниот борбен авион, пишува Ал Џезира. Првиот вистински дигитален компјутер,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина нема да може да победи во конфликтот со Русија без поддршката на Вашингтон, изјави американскиот министер за одбрана Лојд Остин. Loading… Според него, „руското раководство чувствува дека Западот ќе се измори да ја поддржува Украина, поради што Москва наскоро ќе добие предност“. „Ве уверувам дека без наша поддршка иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нема индикации дека ракета земја-воздух го соборила авионот во кој се наоѓал лидерот на руската паравоена група Вагнер Евгениј Пригожин, соопшти Пентагон. Loading… Американската војска „нема информации дека ракета земја-воздух“ го предизвикала падот на авионот во средата, изјави портпаролот на Пентагон, Пет Рајдер, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ). Информациите заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинескиот балон што го премина континенталниот дел на САД од Алјаска до источниот брег во февруари не собрал никакви информации, соопшти Пентагон. Loading… САД „презедоа чекори за да ја ублажат“ способноста за собирање разузнавачки информации, под претпоставка дека шпионскиот балон има таква способност, изјавија официјални лица во четвртокот. Американските разузнавачкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пентагон соопшти дека ја преценил вредноста на оружјето што ѝ го испратиле на Украина за 6,2 милијарди долари, што е приближно двојно повеќе од она што всушност било испратено, што значи дека вишокот ќе се користи во иднина за дополнителни резерви на оружје. Loading… Деталниот преглед на сметководствената грешка покажаПрочитај повеќе