Пентагон

Сподели со своите пријатели

Благодарение на европските испораки на оружје, украинската војска сега има повеќе тенкови на бојното поле отколку Русија, тврди Пентагон. Loading… Експертите тврдат дека два месеци по почетокот на војната, предноста на Русија значително се намалила благодарение на испораката на тенкови Т-72 од советската ера во Киев од Чешка и другитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американското Министерство за одбрана (Пентагон) објави дека ќе и даде на Украина оружје во вредност од уште 300 милиони долари. Loading… Новиот одбранбен пакет ќе вклучува различни дронови, ракетни системи, оклопни возила, муниција, безбедни комуникациски системи, митралези, медицински материјали и слично.   Црвениот крст денеска подготвува нова евакуација на цивилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за одбрана на САД смета дека ветувањето на Русија за значително намалување на интензитетот на борбите во северна Украина е само тактички маневар и предупреди на можноста од нови напади во други делови на земјата. Loading… Никој не треба да се залажува со руска изјава, вели портпаролот на ПентагонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на новиот буџет од 700 милијарди долари, американската војска ќе може да плати илјадници дополнителни војници, повеќе обуки и бродови и многу други работи. Буџетот на Пентагон од 700 милијарди долари е најголем во историјата Loading… Буџетот на американското Министерство за одбрана за 2019. година ќе изнесува 716 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот буџет на Пентагон е најголем досега и изнесува 700 милијарди долари што значи дека Соединетите Американски Држави многу повеќе ќе трошат на одбрана во споредба со главните конкуренти, Русија и Кина. Буџетот на САД, кој американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша во петок, предвидува големо зголемување за војската. ПентагонПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Доналд Трамп издал наредба на Пентагон во втората половина од годината, за да се прикаже воената моќ на американската војска, да организира голема воена парада. Како пренесуваат агенциите, Трамп сака да види дефиле на војската и тенковите низ улиците во Вашингтон. По тој повод, Трамп на 18. јануариПрочитај повеќе