Пекинг

Сподели со своите пријатели

Властите во Пекинг затворија осум автопати кои минуваат низ градот по повеќе снег од очекуваното во текот на ноќта, додека го засилија јавниот превоз. Loading… Снежните врнежи во вторникот вечерта траеја подолго и беа пообилни од прогнозите поради наглото зголемување на влажноста во главниот град по комбинацијата на влажен воздушенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеската престолнина Пекинг го доживеа најстудениот декември од почетокот на мерењата во 1951 година. Loading… Температурите во градот овој месец често паѓаа под минус 10 целзиусови степени. Генерално беше година на екстреми во тој град. Пред шест месеци, Пекинг го забележа најтоплиот јунски ден во историјата со нешто повеќе одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 100 лица се повредени во несреќата што се случи во четвртокот во метрото во Пекинг. Loading… Несреќата се случила синоќа на надземниот дел од пругата, а била зафатена од временските услови и снегот. Кинеската престолнина, каде што ваквите инциденти се ретки, изминатите денови беше погоденa од снежно невреме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти денеска во Пекинг ги затворија детските градинки, како и основните и средните училишта, откако се предвидуваа обилни снежни врнежи. Loading… Државната метеоролошка агенција издаде жолто предупредување за снежна бура, предвидувајќи обилни врнежи од снег на северот од земјата, јавува Анадолија. Националниот метеоролошки центар предупреди дека интензивни снежни врнежиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Потврдено е дека 33 лица загинале, а 18 се водат како исчезнати по најсилните дождови во Пекинг, соопштија властите. Loading… Кинеската престолнина е погодена од рекордни врнежи во последните недели, оштетувајќи ја инфраструктурата и потопувајќи делови од предградијата на градот и околните области, јавува Франс 24, пренесува Фена. Официјални лицаПрочитај повеќе

people at Forbidden City in China during daytime

Сподели со своите пријатели

Во Пекинг денеска, за прв пат од 2014 година, температурата е над 40 степени целзиусови, и рекорд за најтопол ден во јуни од почетокот на мерењата, пренесува Танјуг. Loading… Метеоролошката станица на јужната периферија на Пекинг денеска забележа 40,7 степени целзиусови, што е првпат прагот од 40 степени да бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Песочна бура ги погоди Пекинг и североисточните региони на Кина по четврти пат во изминатиот месец, принудувајќи некои жители да останат во затворени простории за да се заштитат од големото загадување на воздухот. Loading… Кинеската престолнина од понеделникот е под облак од портокалова магла, која до денес висеше во воздухот,Прочитај повеќе

city skyline under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Според официјалните податоци на владата во Пекинг, населението на главниот град на Кина во 2022 година ќе покаже негативен природен прираст на населението за прв пат од 2003 година, бидејќи стапката на смртност во градот со 21,84 милиони луѓе се искачи на 5,72 смртни случаи на 1.000 луѓе, додека наталитетотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патниците кои носат заштитни маски денеска ги преполнија возовите на метрото во Пекинг и Шангај, бидејќи двата најголеми града во Кина се поблиску до живот со Ковид-19, додека милиони луѓе ширум земјата се заразени со коронавирус, чие ширење е главно неконтролирано. Loading… По три години немилосрдни ограничувања во борбата противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градските власти во Пекинг драстично ги заострија мерките против инфекција со коронавирус, откако бројот на заразени лица во кинеската метропола се зголеми за четири пати. Loading… Зголемен е бројот на случајни улични тестови, а некои населби се затворени три дена како мерка на претпазливост, пренесува Ројтерс. Градот со 21 милионПрочитај повеќе