Пекинг

Сподели со своите пријатели

Потврдено е дека 33 лица загинале, а 18 се водат како исчезнати по најсилните дождови во Пекинг, соопштија властите. Loading… Кинеската престолнина е погодена од рекордни врнежи во последните недели, оштетувајќи ја инфраструктурата и потопувајќи делови од предградијата на градот и околните области, јавува Франс 24, пренесува Фена. Официјални лицаПрочитај повеќе

people at Forbidden City in China during daytime

Сподели со своите пријатели

Во Пекинг денеска, за прв пат од 2014 година, температурата е над 40 степени целзиусови, и рекорд за најтопол ден во јуни од почетокот на мерењата, пренесува Танјуг. Loading… Метеоролошката станица на јужната периферија на Пекинг денеска забележа 40,7 степени целзиусови, што е првпат прагот од 40 степени да бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Песочна бура ги погоди Пекинг и североисточните региони на Кина по четврти пат во изминатиот месец, принудувајќи некои жители да останат во затворени простории за да се заштитат од големото загадување на воздухот. Loading… Кинеската престолнина од понеделникот е под облак од портокалова магла, која до денес висеше во воздухот,Прочитај повеќе

city skyline under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Според официјалните податоци на владата во Пекинг, населението на главниот град на Кина во 2022 година ќе покаже негативен природен прираст на населението за прв пат од 2003 година, бидејќи стапката на смртност во градот со 21,84 милиони луѓе се искачи на 5,72 смртни случаи на 1.000 луѓе, додека наталитетотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Патниците кои носат заштитни маски денеска ги преполнија возовите на метрото во Пекинг и Шангај, бидејќи двата најголеми града во Кина се поблиску до живот со Ковид-19, додека милиони луѓе ширум земјата се заразени со коронавирус, чие ширење е главно неконтролирано. Loading… По три години немилосрдни ограничувања во борбата противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градските власти во Пекинг драстично ги заострија мерките против инфекција со коронавирус, откако бројот на заразени лица во кинеската метропола се зголеми за четири пати. Loading… Зголемен е бројот на случајни улични тестови, а некои населби се затворени три дена како мерка на претпазливост, пренесува Ројтерс. Градот со 21 милионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пекинг е во состојба на готовност откако 10 основци беа позитивни на тестот за Ковид-19 во петокот, во првиот круг од тестирањето, според градските власти. Loading… Градските власти ја прекинаа наставата во училиштето на една недела по позитивните резултати од тестот. Во петокот во главниот град беа пријавени уште петПрочитај повеќе