Педро Санчез

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска во своето обраќање најави дека ќе остане на функцијата премиер на Шпанија. Loading… Неговата одлука доаѓа неколку дена откако шпанскиот лидер ненадејно објави дека размислува да поднесе оставка, откако судот во Мадрид соопшти дека отворил истрага против сопругата на Санчез, Бегоња Гомеш, пишува Гардијан. ИстрагатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирска и Шпанија побараа од Европската комисија „итно да разгледа дали Израел ги исполнува своите обврски за почитување на човековите права“. Loading… Оваа информација ја објави шпанскиот премиер Педро Санчез на Х. „Ние, исто така, потсетуваме на ужасот од 7 октомври и повикуваме на ослободување на сите заложници и итенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез во четвртокот рече дека Европа треба да ја признае Палестина од „морални“ и „геостратешки“ причини. Loading… Санчез, 51-годишен социјалист, го даде своето прво интервју за шпанската јавна телевизија ТВЕ откако доби нов четиригодишен мандат и по посетата на Израел, Палестина и Египет во својата прва странскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез го осуди „неселективното убиство на Палестинците“ за време на посета на границата на Појасот Газа, предизвикувајќи лут одговор од Израел, кој тврди дека таквите изјави го поттикнуваат тероризмот. Loading… За време на турнејата со белгискиот премиер Александре Де Кроа на преминот Рафа, кој е под контролаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Педро Санчез ја доби поддршката од мнозинството од опозицијата во шпанскиот парламент за формирање нова влада, со што стави крај на четиримесечната политичка парализа во Мадрид. Loading… 51-годишниот премиер победи на гласањето во 350-члениот парламент на Шпанија и ги доби гласовите од сите левичарски и сепаратистички групи. Санчез беше поддржанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Социјалистичкиот премиер на Шпанија Педро Санчез изјави дека ќе работи во следните четири години за да ја признае Палестина како независна и суверена држава доколку денеска добие нов мандат како лидер на Шпанија. Loading… Неговата Шпанска социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) зависи од поддршката на нејзиниот помал коалициски партнер Сумар, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанските партии ПСОЕ и Сумар денеска постигнаа договор за формирање левичарска коалициска влада, што е прв чекор кон преостанатите четири години од актуелниот премиер Педро Санчез на власт. Loading… Договорот беше постигнат откако PSOE на Санчез го прифати главното барање за намалување на работната недела од 40 на 37,5 часа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез пристигна во Киев, на денот кога Шпанија го презема претседавањето со ЕУ. Loading… „Веќе во Киев. Сакав првиот чин на шпанското претседателство со Советот на ЕУ да биде во Украина заедно со Володимир Зеленски“, напиша Санчез на Твитер. Тој додаде дека ќе ја пренесе европската солидарностПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Реиндустријализација, зелена транзиција, зајакнување на социјалната правда и единството во ЕУ се четирите приоритети на програмата на ротирачкото претседателство на Шпанија, кое од 1 јули го презема кормилото од Шведска. Loading… „Ќе ја промовираме реиндустријализацијата и дигитализацијата на Европа. Ќе направиме одлучувачки напредок во еколошката транзиција. Ќе ја направиме економијатаПрочитај повеќе