Педро Санчез

Сподели со своите пријатели

Шпанската полиција уапси 74-годишен маж осомничен дека испраќал писма-бомби на адреси на неколку институции и амбасади во Шпанија, јавуваат шпанските и француските медиуми. Loading… Писмата од бомбите беа испратени во периодот од 24 ноември до 2 декември до канцеларијата на шпанскиот премиер Педро Санчез, до украинската и американската амбасада воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 24 ноември Канцеларијата на шпанскиот премиер Педро Санчез примила писмо со експлозивна направа слична на онаа испратена до украинската амбасада, шпанска фабрика за оружје и база на воздухопловните сили, соопшти денеска шпанското Министерство за внатрешни работи. Loading… Нивото на безбедност во јавните и дипломатските згради ќе биде подигнато откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез најави дека терминот „бунт“ ќе биде укинат во кривичниот законик и ќе биде заменет со прекршок со полесна казна со цел „да се смири ситуацијата во Каталонија“, каде неколку сепаратистички лидери се осудени за кривичното дело. Loading… Бунтот, кој вклучува обид насилно да се спречи спроведувањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шпанскиот премиер Педро Санчез во наредните денови ќе отпатува за украинскиот главен град Киев за да се сретне со претседателот Володимир Зеленски, изјави владин извор за Ројтерс. Loading…   Русија ги повика украинските војници во Мариупол да се предадат   Санчез го следи примерот на неколку други европски лидери, вклучителноПрочитај повеќе