НАСА

Сподели со своите пријатели

Роботскиот хеликоптер на НАСА Ingenuity за истражување на Марс, кој американската вселенска агенција го испрати на планетата во февруари 2021 година, ја испрати својата последна порака до Земјата и сега ќе служи како фиксна единица за собирање податоци за површината на Црвената планета, беше објавено вчера. Loading… Во 2021 година,Прочитај повеќе

brown sand under blue sky during night time

Сподели со своите пријатели

НАСА бара поевтин, поедноставен пристап кон еден од нејзините врвни научни приоритети, испраќање скапоцени примероци од почвата собрани на Марс назад на Земјата, соопштија претставници на НАСА. Loading… Официјален повик за предлози ќе биде испратен денеска до различни центри и лаборатории на НАСА, како и до компании од вселенската индустрија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во март 2023 година, НАСА и Аксиом Спејс ги претставија новите одела за членовите на мисијата Артемис III. Loading… Меѓу новитетите се оние кои прават оделото да одговара на различни типови на тело. Тој е пофлексибилен од сите претходни и содржи повеќе алатки кои би можеле да бидат корисни приПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД се подготвуваат за целосно затемнување на Сонцето на 8 април. Loading… И додека некои нервозно ја набљудуваат временската прогноза (бидејќи во некои делови би требало да биде облачно, што ќе го оневозможи набљудувањето), други се подготвуваат за интересен експеримент. Имено, НАСА објави дека во рамките на шоуто Atmospheric PerturbationsПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денес, SPACEX планира уште еднаш да се обиде да го лансира Starship, најмоќната ракета во светот, клучна за плановите на НАСА насочени кон транспортирање и слетување астронаути на Месечината и подалечни дестинации подоцна оваа деценија, како и исполнување на надежите на Илон Маск за можно населување на Марс. Loading… ДваПрочитај повеќе

a space station in the middle of the night

Сподели со своите пријатели

Блок со батерии тежок 2,6 тони неконтролирано се спушта кон Земјата. Loading… Блокот беше фрлен од Меѓународната вселенска станица пред околу три години и оттогаш лебди во вселената. НАСА потоа објави дека блокот ќе биде во вселената уште три или четири години, а потоа ќе се упати кон Земјата. БилдПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Роверот Perseverance на НАСА собра податоци кои го потврдуваат постоењето на древни езерски седименти депонирани од вода што некогаш го исполнувала кратерот Херезо на Марс, покажуваат најновите истражувања на американски и норвешки научници. Loading… Според истражувањето на научниците од Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес и Универзитетот во Осло, кое бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За пет и пол години, предвидуваат астрономите, астероид со ширина на Емпајер Стејт Билдинг ќе прелета низ вселената на 32.000 километри од Земјата, што е единствен настан во модерната историја. Loading… Кога тоа ќе се случи, леталото што НАСА го лансираше во 2016 година се очекува да биде во позицијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Торба со алат изгубена од астронаутите на НАСА Јасмин Могбели и Лорал О’Хара може да се види како лебди во вселената дури и со двоглед. Loading… Астронаутите биле на нивната прва вселенска прошетка надвор од Меѓународната вселенска станица кога нивната торба со алат одлетала. Могбели и О’Хара ја изгубиле торбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската вселенска агенција (НАСА) објави слика направена од два вселенски телескопи со рендген, комбинирајќи ги нивните моќи за сликање, за да ги открие „коските“ на магнетното поле и во вселената, извонредна структура во форма на човечка рака. Loading… Овие телескопи, како што е наведено на веб-страницата на НАСА, заедно гоПрочитај повеќе