Монголија

boy in white shirt and blue pants sitting on ground with brown and white short coated

Сподели со своите пријатели

Монголија се смрзнува во најтешката зима во последниов половина век со екстремни услови кои досега убиле повеќе од 4,7 милиони животни и ја загрозуваат егзистенцијата и снабдувањето со храна на илјадници луѓе, предупреди Меѓународниот Црвен крст, а пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Тешките услови, познати како џуд на монголски, се карактеризираат соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест лица, меѓу кои тројца членови на противпожарната служба, ги загубија животите, а најмалку 11 лица се повредени во експлозија на камион со 60 тони течен природен гас во близина на пазарот Дуњингарав, во главниот град на Монголија, Улан Батор, Канцеларијата на вонредни ситуации објави Монголија. Loading… Во гаснењетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, упати специјална поздрав до „благородниот кинески народ“ на крајот од мисата во Монголија, соседот на Кина, за време на првата посета на Папата, која во голема мера е под сенка на Пекинг и негово сузбивање на верските малцинства. Loading… Френсис ги предводеше пензионираните иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, денеска го изрази своето задоволство што во четврток ќе отпатува во Монголија, претежно будистичка земја, за да се сретне со „благородниот и мудар народ“ и да ја посети Римокатоличката црква со мал број верници. Loading… „Тоа е многу добредојдена посета“, рече папата по неделнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Монголија ќе ја продлабочи соработката со Соединетите Американски Држави кога станува збор за експлоатација на ретки метали, изјави денеска премиерот на земјата. Loading… „Разговаравме за нашата потенцијална соработка во ископувањето на ретки метали, критични минерали, вклучително и бакар“, изјави Ојун Ердне за Ројтерс. Тој изјави дека соработката со САД, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа, а повеќе од 50 се водат за исчезнати по уривање на рудник за јаглен во северниот кинески регион Внатрешна Монголија, објавија кинеските државни медиуми. Loading… Кинеската новинска агенција Ксинхуа објави дека луѓе се заробени во уривањето на рудникот Алкса лига што се случи денеска. Спасувачите извлеклеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско на враќање од посетите на Јужен Судан и Конго рече дека очекува да продолжи да патува, и покрај болест на коленото и изрази очекување дека во септември ќе ја посети Монголија. Loading… За време на вообичаениот разговор со новинарите на враќање од патување во странство, 86-годишниот папа, зборувајќиПрочитај повеќе