Екстремна зима во Монголија угинаа речиси 5 милиони животни

Сподели со своите пријатели

Монголија се смрзнува во најтешката зима во последниов половина век со екстремни услови кои досега убиле повеќе од 4,7 милиони животни и ја загрозуваат егзистенцијата и снабдувањето со храна на илјадници луѓе, предупреди Меѓународниот Црвен крст, а пренесува Си-Ен-Ен.

Loading...

Тешките услови, познати како џуд на монголски, се карактеризираат со опаѓање на температурите, длабок снег и мраз што ги покриваат областите за пасење и го прекинуваат пристапот до добиточната храна.

Околу 300.000 луѓе во Монголија се традиционални номадски сточари и зависат од својот добиток, кози и коњи за храна и за продажба на пазарот.

300.000 номади во тешка ситуација

„Оние луѓе кои целосно зависат од својот добиток за да преживеат, станаа сиромашни за само неколку месеци“, рече Александар Матеу, регионален директор на Црвениот крст за Азија и Пацифик.

„Некои од нив повеќе не можат да се хранат ниту да ги греат своите домови“, рече тој.

Од ноември, најмалку 2.250 сточарски семејства изгубиле повеќе од 70% од својот добиток.

Повеќе од 7.000 семејства сега немаат пристап до соодветна храна.

Џуд опфати три четвртини од земјата, но се очекува условите да се влошат додека зимата продолжува.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

„Сега е пролет, но зимата станува потешка во Монголија, сè уште има снег на земјата, а добитокот сè уште умира“, рече Матеу.

Монголската влада минатиот месец прогласи состојба на зголемена готовност која ќе трае до 15 мај, а во вторникот Црвениот крст упати апел за олеснување на страдањата на луѓето кои останаа без средства за егзистенција.

„Дури и со високо ниво на подготвеност, како што беше случајот во Монголија оваа година и претходните години, не е соодветно да се справуваме со екстремни услови“, рече Матеу.

„Се подготвувавме долго време, но вагата сепак не изненади“, рече тој.

Џуд нанесе голема економска штета на сточарите и предизвика пречки во патувањето, трговијата и пристапот до здравствена заштита и образование за многу Монголци, особено оние што живеат во руралните области, бидејќи обилниот снег го отсече патот.

Зошто овогодинешниот суд е толку катастрофален?

Пастирските семејства често се преселуваат со годишните времиња, патувајќи низ огромните пасишта во земјата за да најдат нови пасишта за напасување на својот добиток.

Тие ги користат летните месеци за одгледување сточна храна, трева и земјоделски култури за да ги пречекаат своите животни во текот на зимата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

Иако се навикнати на сурови зими во Монголија, џуд или „катастрофа“ доаѓа кога летните суши се проследени со обилни снежни врнежи и екстремен студ.

Loading...

Температурите паѓаат под -30 степени целзиусови, но уште пониски. Снежните врнежи оваа година беа најобилни во последните 49 години, покривајќи 90% од земјата на својот врв во јануари.

Минатогодишното лето започна добро со обилни врнежи. Но, големиот пад на температурата и раните снежни врнежи во ноември му претходеа на ненадејниот пораст на температурата, што предизвика топење на снегот, според ОН. Потоа следеше продолжен студен бран, кој во некои области предизвика температури под -40 степени Целзиусови.

Сега Монголија е погодена од двоен џуд, што значи дека многу длабок снег ги спречува животните да стигнат до тревата, а во исто време пасиштата се замрзнати. Ваквите состојби досега предизвикаа смрт на најмалку 4,7 милиони животни.

Почести временски екстреми

Џуд станува се почест во Монголија, па сточарите и сточарите немаат време да се опорават помеѓу периодите на екстремни временски услови.

„Овие џуда се циклични и стануваат се почести. Ги има шест во последните 10 години, а оваа е убедливо најлоша. Порано се случуваа ретко, сега се случуваат често“, изјави Матеу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ХОРОР ВО СИДНЕЈ: Свештеник нападнат со нож среде проповед (ВИДЕО)

Монголија е една од најпогодените земји од климатската криза, а просечната температура на воздухот се зголемила за 2,1 степени Целзиусови во последните 70 години, според Програмата за развој на ОН (УНДП).

Климатските промени предизвикани од човекот ги нарушија четирите различни сезони во земјата, што доведе до зголемување на постојаните летни суши и последователни сурови зими, според агенциите на ОН.

Ефектите од овогодинешната криза се очекува да бидат поголеми од лошото влијание што ја погоди Монголија во 2010 година и може да убие повеќе од 10 милиони грла добиток, според ИФРЦ.

Loading...

„Сведоци сме на многу борби со кои се соочуваат многу сточарски домаќинства, од губење на скапоцениот добиток до товарот на финансиски тешкотии, ограничени ресурси и огромни притисоци врз менталното и физичкото здравје на луѓето“, рече Олга Џумаева, шеф на Црвениот крст во Источна Азија.

„А сепак, ја гледаме непоколебливата надеж и издржливоста на толку многу семејства додека се борат со зимата со неверојатна сила. Постојаното угинување на добитокот, намалувањето на ресурсите и влошувањето на условите на стотици илјади луѓе во Монголија оваа зима се јасен потсетник за разорниот ефект на климатските промени и испораката на итна помош во Монголија“, заклучи таа.