Мохамед Хамдан Дагал

Сподели со своите пријатели

Суданските генерали Абдел-Фатах Бурхан и Мохамед Хамдан Дагал се договорија да одржат состанок како дел од напорите за воспоставување прекин на огнот и иницирање политички преговори за ставање крај на војната во земјата, соопшти денеска регионалниот блок Меѓувладината управа за развој (ИГАД). Loading… Ниту една страна, сепак, сè уште неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На улиците на Судан веќе неколку дена беснеат конфликти, а поголемиот дел од светот е шокиран од сцените кои доаѓаат од таа земја. Loading… Всушност, имаше војна во Судан меѓу двајца генерали – водачот на официјалната армија, Абдел Фатах ал-Бурхан и водачот на паравоената формација на Силите за брза поддршкаПрочитај повеќе