МКК Куманово

Сподели со своите пријатели

Екипата на МКК Куманово од наредната натпреварувачка сезона ќе биде дел од Првата лига. Loading… Ова откако во вториот, се покажа и решавачки натпревар од полуфиналната серија од разигрувањето за пополнување на Првата лига, уште еднаш беа подобри од скопски Ангели. Славеше тимот кој го предводи тренерот Марин Докузовски соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

МКК куманово успеа во намерата првиот дел, оној регуларниот од сезоната во Втората лига да го заврши со максимален ефект. Да ги добие сите 20.натпревари. Loading… Последниот требаше да биде дерби, затоа што на теренот во салата „Перо Наков“ играа прво и второпласираната екипа на табеата во оваа конкуренција. Но,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Младинскиот кошаркарски клуб Куманово е апсолутен есенски шампион во Втората кошаркарска лига на Македонија. Loading… Од 11 одиграни натпревари оваа полусезона, избраниците на тренерот Марин Докузовски немаат ниту еден пораз и остануваат единствена непоразена екипа во целата лига. Викендов го одиграа последниот меч за 2023 година и впишаа нова победа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово викендов забележаа девета победа по ред во Втората кошаркарска лига на Македонија. Loading… Избраниците на тренерот Марин Докузовски викендов на гостински терен без премногу мака го совладаа составот на Соколи со 62:75. И по оваа победа кумановци остануваа неприкосновени на врвот на табелата безПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово денеска на гостински терен ќе ги одмерат силите со КК Соколи од Штип. Loading… Станува збор за натпревар од 9. коло од Втората кошаркарска лига на Македонија, во кој кумановци влегуваат како апсолутен фаворит. МКК Куманово засега не бележи пораз по осум одиграни натпревариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

И повеќе од очекувано, првопласираната екипа на табелата, МКК Куманово го декласираше последнопласираниот тим на табелата во Втората лига, Куманово 2009 со резултат (104:37). Loading…     И тоа без помошта на нивниот најдобар играч во изминатиот период, Марјан Јанески (повреда на скочниот зглоб), но со Александар Штерјов како новаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Љубителите на кошарката во Куманово утре ќе можат да го проследат првото градско кошаркарско дерби меѓу екипите на МКК Куманово и КК Куманово. Loading… Станува збор за натпревар од осмото коло на Втората кошаркарска лига, каде двата кумановски клуба ќе си ги одмерат силите. Како апсолутен фаворит во мечот влегуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Александар Штерјов е најновото засилување на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово. Loading… Станува збор за поранешен репрезентативец на Македонија кој својата кариера ја започнал во 2006 година и ја градел низ повеќе успешни кошакарски клубови. Роден е во Скопје, 1986 година, висок 206 сантиметри и ќе биде одлично засилување на позицијатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово викендов остварија убедлива победа против составот на Мега Баскет. Loading… Со резултат 71:93 избраниците на тренерот Марин Докузовски славеа на гостувањето во Прилеп. Со оваа победа остануваат на врвот во табелата како единствен непоразен клуб и по седум одиграни кола. Тоа пак ги зголемуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Младинскиот кошаркарски клуб Куманово утре ќе ги одмерат силите на гостински терен проитв Мега Баскет. Loading… Кумановци влегуваат како апсолутни фаворити во мечот, а статистиката вели дека и по шест одиграни натпревари немаат пораз, наспроти домаќинот кој е на седмата позиција во табелата и има само две победи.Прочитај повеќе