Мексико

Сподели со своите пријатели

Туристка е тешко повредена откако била нападната од бик на популарната плажа Ла Фортуна во Лос Кабос, Мексико. Loading… Инцидентот се случил минатата сабота, а видео од застрашувачкиот настан беше објавено на социјалните мрежи од локална радио станица. Според извештаите, жената ги игнорирала предупредувањата од другите посетители да не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку две лица загинаа во шумски пожари во јужниот дел на американската сојузна држава Ново Мексико, во кои пожарот уништи повеќе од 1.400 куќи и други објекти. Loading… Според Ројтерс, околу 8.000 жители биле евакуирани од планинскиот туристички центар Руидозо поради природната катастрофа. Неидентификувани скелетни останки на едно лице сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 4.000 луѓе го напуштиле градот Тила во државата Чиапас, на југот на Мексико, поради насилството на нарко бандите, соопштија денеска државните власти. Loading… Мексиканскиот претседател во заминување Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска призна дека властите морале да формираат кампови за раселените лица бидејќи околу 4.200 жители го напуштилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да потпише извршна наредба со која ќе го суспендира прифаќањето на барањата за азил на американско-мексиканската граница кога бројот на премини ќе достигне 2.500 дневно на граничните премини, а границата повторно ќе се отвори кога тој број ќе падне на 1.500. пренесува АП повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Непознати напаѓачи го убиле градоначалникот на Котија, град во западниот дел на Мексико, 24 часа откако за првпат во историјата на земјата е избрана жена за претседател, соопштија утринава регионалните власти. Loading… Владата на државата Мичоакан го осуди убиството на претседателката на општина Котија, Јоланда Санчез Фигуероа. Потрагата по одговорнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Клаудија Шајнбаум, која беше кандидатка на владејачката партија Морено, победи на изборите за претседател на Мексико, објави денеска Мексиканскиот национален изборен институт (INE) врз основа на репрезентативен примерок од гласови, а пренесува Ројтерс. Loading… Така Мексико ќе ја има првата жена претседателка. Шејнбаум, како поранешен градоначалник на Мексико Сити, најавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три лица загинаа кога приватен хеликоптер „Бел 206“ се урна во општина Којоакан, Мексико Сити, соопшти денеска министерот за јавна безбедност на Мексико Сити, Пабло Васкез Камачо. Loading… „Јас сум во општина Коџоакан каде се урна приватен хеликоптер. Досега е потврдена смртта на три лица“, напиша тој на социјалната мрежаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Федералниот апелационен суд го замрзна контроверзниот закон за имиграција во Тексас, еден од најстрогите закони донесени од која било американска држава во модерното време, објави во средата Би-Би-Си. Loading… Одлуката дојде само неколку часа откако Врховниот суд одобри SB4 да стапи на сила. SB4, кој администрацијата на претседателот Џо БајденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца мексикански детективи кои трагале по 43 студенти кои исчезнаа пред речиси 10 години, исто така исчезнале пред два дена во државата Гереро на брегот на Тихиот Океан. Loading… Но, детективите беа пронајдени неповредени, изјавија официјални лица, но не објаснија дали детективите можеби биле во заробеништво. Вчера мексиканскиот претседател АндресПрочитај повеќе

white, green, and red flag near building during daytime photo

Сподели со своите пријатели

Алехандро Гомез нема вода повеќе од три месеци. Понекогаш се појавува час или два, но само малку, едвај доволно да наполни неколку кофи. Потоа ништо со денови. Loading… Гомез живее во населбата Тлалпан во Мексико Сити и нема голем резервоар, па затоа не може да нарача испорака со камион-цистерна –Прочитај повеќе