Марија Пономаренко

Сподели со своите пријатели

Окружниот суд во Барнаул ја осуди активистката и новинарка Марија Пономаренко на шест години затвор во случајот „лажни вести за армијата“, пренесува Новаја газета Европа. Loading… Судот ѝ забрани пет години да се занимава со новинарство. Како обвинение, истрагата ги произведе објавите на Телеграм канал на Пономаренко, во кој сеПрочитај повеќе