Малави

Сподели со своите пријатели

Војниците, полицајците и шумските чувари денеска ја продолжија потрагата по потпретседателот на Малави, Саулос Чилима, поранешната прва дама Шанила Џимбири и осум други владини претставници, по сомнежите дека воен хеликоптер се урна во планинскиот регион на северот на земјата. Loading… Како што беше претходно објавено, постои сомневање дека Чилима можебиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авионот во кој се наоѓал потпретседателот на Малави Саулос Чилима и уште девет лица исчезнал, соопшти кабинетот на претседателот на таа африканска земја, пишува Ројтерс. Loading… „Авионот на одбранбените сили на Малави исчезна од радарот“ откако ја напушти областа Лилонгве, главниот град на Малави, се вели во соопштението. Претседателот ЛазарусПрочитај повеќе

gray hipopotamos

Сподели со своите пријатели

Едно дете загина, а 23 лица се водат како исчезнати кога чамец со повеќе од 30 селани преку реката Шире во Малави бил нападнат од нилски коњ, при што бродот се превртел. Loading… Портпаролката на полицијата Агнес Залакома изјави за Си-Ен-Ен дека инцидентот се случил во понеделникот и дека 23Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Циклонот Фреди уби повеќе од 500 луѓе во Малави, Мозамбик и Мадагаскар откако падна на копно минатиот месец, што ја прави една од најсмртоносните бури што го погодиле африканскиот континент во последните 20 години. Loading… Циклонот трае повеќе од еден месец и може да биде најдолготрајната бура досега, а истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спасувачките операции за преживеаните од тропскиот циклон Фреди беа започнати во средата во Малави, Мозамбик и Мадагаскар, бидејќи бројот на загинати се искачи на повеќе од 300. Loading… Тоа е една од најсилните бури регистрирани на јужната хемисфера.   Cyclone #Freddy is now the longest-lived tropical cyclone ever recorded WORLDWIDE!Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Малави, повеќе од 1.000 луѓе починале од почетокот на епидемијата на колера што започна во март 2022 година, според тамошното Министерство за здравство, кое се жали на недостаток на вакцини. Loading… Бројот на смртни случаи од колера денеска надмина 1.000, се вели во соопштението и се додава дека тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од епидемијата на колера починаа 292 лица, а во градот Блантаер во Малави се заразени 9.447, соопшти денеска министерката за здравство на таа земја Кумбизе Чипонда. Loading… Стапката на смртност на тој начин се зголеми на 3,1 отсто, во споредба со априлските два отсто, пренесува Ројтерс. Повеќето од смртните случаиПрочитај повеќе