Малави

Сподели со своите пријатели

Во Малави, повеќе од 1.000 луѓе починале од почетокот на епидемијата на колера што започна во март 2022 година, според тамошното Министерство за здравство, кое се жали на недостаток на вакцини. Loading… Бројот на смртни случаи од колера денеска надмина 1.000, се вели во соопштението и се додава дека тоаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од епидемијата на колера починаа 292 лица, а во градот Блантаер во Малави се заразени 9.447, соопшти денеска министерката за здравство на таа земја Кумбизе Чипонда. Loading… Стапката на смртност на тој начин се зголеми на 3,1 отсто, во споредба со априлските два отсто, пренесува Ројтерс. Повеќето од смртните случаиПрочитај повеќе