Циклонот Фреди ја погоди Африка: Над 300 мртви

Сподели со своите пријатели

Спасувачките операции за преживеаните од тропскиот циклон Фреди беа започнати во средата во Малави, Мозамбик и Мадагаскар, бидејќи бројот на загинати се искачи на повеќе од 300.

Loading...

Тоа е една од најсилните бури регистрирани на јужната хемисфера.

 

 

Локалните медиуми објавија дека најмалку 53 лица се убиени во регионот Замбези во Мозамбик.

Во Малави, кој е погоден од силен дожд, најмалку 225 луѓе загинаа, а стотици се повредени. Голем број луѓе исчезнаа.

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) предупреди дека бројот на смртни случаи во Мозамбик може да се зголеми.

Loading...

Мозамбичките власти соопштија дека ќе бидат потребни неколку дена за да се утврди степенот на штетата и бројот на жртвите.

 

 

Претседателот на Малави Лазарус Чаквера прогласи 10 региони на југот на земјата за „национални зони на катастрофа“.

Чаквера рече дека повеќе од 80.000 луѓе се раселени.

Светската метеоролошка организација објави дека Фреди, кој првпат се формираше минатиот месец и го погоди Мадагаскар на 21 февруари и Мозамбик три дена подоцна, може да биде најдолготрајниот циклон досега.