Максим Димитриевски

Максим Димитриевски е роден на 29 нoември 1975 година во Куманово и е актуелен градоначалник на Општина Куманово.

Основно и средно образование завршува во родниот град, а дипломира на правниот факултет во Скопје.

Во 2011 година изработува публикуван труд: „Вкупни даночни приходи и расходи во ЕЛС со осврт на Општина Куаманово#. Магистрира во 2021 гдина на тема ,,Улогата на локалната самоуправа во вонредна и кризна состојба, во услови на епидемија со осврт на општина Куманово”.

Има долгогодишно работно искуство како приватен стопанственик.

Максим Димитриевски е семеен човек, сопруг и татко на три деца.

Политичката кариера Димитриевски ја започнува како млад активист на Социјал демокртаски Сојуз на Македонија.

Во 2008 година станува дел од Советот на Општина Куманово, а подоцна и претседател од 2012 до 2016 година.

Политичката кариера ја продолжува како пратеник во Собрание на Република Македонија и претседател на комисија за одбрана и безбедност.

На локалните избори во октомври 2017 година станува градоначалник на Општина Куманово.

Во продолжение сите вести поврзани со Максим Димитриевски.

Сподели со своите пријатели

„Во мојот град нема да се тргаат натписите на спомен плочите кадешто пишува бугарски фашистички окупатор, затоа што и тој бил окупатор, не бил администратор. Значи, нас не окупира. Ако се сеќавате во периодот на окупација, доаѓаат бугарските војски во Македонија, тоа е свежа историја, ги чекаат на одредени местаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе може да биде Македонка, а не Бугарка. Ќе си најдете начин барем една декларација во Парламентот ќе донесете кадешто ќе го признаете Македонското малцинство“. Ова вчера го изјави градоначалникот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во денешното гостување во емисијата „Говори сега“ на бугарската национална телевизија БВТ1 потенцираше дека бугарската држава треба да сфати дека од Македонец бива само Македонец и не бива ништо друго. Loading… „Ние сме Македонци, вие сте Бугари. Ве сакаме и ве почитуваме, сакајте неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Во периодот 1941-1944-та година Бугарија е составен дел на фашистичката коалиција, за тоа постојат документи“. Ова денеска го изјави градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во емисијата „Говори сега“ на бугарската национална телевизија кадешто беше нејзин гостин. Loading… Тој потенцираше дека официјална Бугарија никогаш не излегла со став и неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во емисијата „Говори сега“ на бугарската национална телевизија БНТ1 во Софија рече дека стигнал во Бугарија поради тоа што не навредувал полицајци, не бил агресивен и се однесувал културно и европејски. Loading… „Секогаш ги слушаме изјавите на политичарите и велат сакаме да врвиме напред,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегација на Општина Куманово предводена од градоначалникот Максим Димитриевски денеска положи свежо цвеќе на гробот на великанот Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Loading…     Заедно со Димитриевски пред гробот на великанот Делчев цвеќе положија и претседателката на Советот на Општина Куманово Ивана Ѓорѓиевска и директорот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегација од Општина Куманово предводена од градоначалникот на општината Максим Димитриевски е во работна посета на Град Нови Сад по повод одбележување Ден на градот. Loading…     При посетата на збратимениот град Нови Сад, Димитриевски вчера оствари средба со градоначалникот Милан Ѓуриќ каде упати искрени честитки по повод 275Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Затворениот Градски базен во Куманово од утре повторно ќе биде во функција, информираше денеска градоначалникот Максим Димитриевски. Loading…     Градскиот базен беше затворен за капачи во средината на октомври на барање на надлежните поради енормно покачување на сметките за струја и гас.     Покачените цени на енергенсите носеаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска во „Студио 10“ на телевизија 24 потенцираше дека оваа млада генерација Македонци којашто е родена од 1990-та година наваму ќе мора да се напои со патриотизам и да се пушти во системот, да продолжи да ја создава државата и да ја гради. ДаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„За нас францускиот предлог беше неприфатлив и тогаш и денеска. Доколку треба да се гласа за уставните измени во моментов не би гласал, зошто? Немам ништо против Бугарите да бидат во нашиот устав, но од моментот кога Бугарија ќе донесе декларација на нивното собрание да го признае Македонскиот народ, македонскиотПрочитај повеќе