Започна ослободувањето на Луганск, вели гувернерот

Сподели со своите пријатели

Украинската армија напредуваше во Луганск, регион на исток кој досега беше речиси целосно под окупација на руските сили, изјави денеска украинскиот гувернер Серхи Хајдај.

Loading...

„Сега е официјално. Ослободувањето на регионот Луганск започна. Неколку места се веќе ослободени од руската армија“, напиша Хајдај на Телеграм.

Вчера Украина веќе тврдеше дека направила пробив во јужниот регион Херсон, а речиси целиот регион Харков на североисток, се чини, сега е под украинска контрола.

Контранапад кај Харков го отвора патот кон Луганск

Тоа го отвора патот за Луганск, упориште на проруските сепаратисти од 2014 година.

По еден месец воен напредок на украинската армија и, како резултат на тоа, одлуката на Москва да мобилизира 300.000 руски резерви, рускиот претседател Владимир Путин денеска официјално ја заврши анексијата на повеќе од 15 отсто од Украина, иако руските сили се борат да ги одбијат украинските контраофанзива во тие области.

Во најголемото проширување на руската територија во најмалку половина век, Путин потпиша закони за прием на Доњецката Народна Република (ДПР), Луганската Народна Република, Запорожје и Херсонските региони во Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.