Кремљ

Сподели со своите пријатели

Кремљ вчера го обвини „Волстрит журнал“ дека објавува „измислици“ откако весникот објави дека смртта на началникот на платениците Евгениј Пригожин во авионска несреќа ја организирал рускиот безбедносен функционер Николај Патрушев. Loading… Весникот објави дека приватниот авион на Пригожин бил соборен од мала бомба поставена под крилото на леталото. Во извештајотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската полиција презеде аеродром во регионот на Дагестан со мнозинско муслиманско население и уапси 60 лица, откако стотици антиизраелски демонстранти упаднаа во зградата во неделата додека пристигнуваше авион од Израел, соопшти во понеделникот Министерството за внатрешни работи. Loading… Дваесет лица беа ранети на аеродромот пред безбедносните сили да ги задушатПрочитај повеќе

Clouds over Kremlin

Сподели со своите пријатели

Во 2015 година, Центарот за стратешки и надворешнополитички студии од Минск објави извештај за новата геополитичка стратегија на Русија. Loading… Нејзиниот главен наод беше дека Кремљ намерно поттикнува нестабилност во соседните земји со цел да го намали влијанието и присуството на други сили, според руската новинарка Ксенија Кирилова фокусирана наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Снимката од дрон кој експлодира над Кремљ – центарот на руската моќ и симболичното срце на земјата – предизвика бран обвинувања што се протега од Москва до Вашингтон и поттикна теории на заговор на социјалните мрежи, збунувајќи ги експертите ширум светот. Loading… Русија ја обвини Украина дека извршила храбар обидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска најави дека има уште време таканаречените „непријателски“ земји да се префрлат на плаќање на гас во рубљи, но тој одби да открие колку земји досега се согласиле на тоа. Loading…   Многу лажни информации за војната во Украина: Како да знаете што е вистина,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ги повлече своите војници од регионот на Киев по наредба на рускиот претседател Владимир Путин, како гест на добра волја во преговорите со украинската страна, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading…   Кремљ најави воена парада на 9 мај   „Со цел да создадеме поволни услови заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ денеска најави одржување на Парадата на победата на Црвениот плоштад на 9 мај. Loading… Од прес-службата за медиумите информираа дека денеска почнува акредитацијата за известување од воената парада.   Тешките борби продолжуваат, а хуманитарната ситуација во Мариупол се влошува   Се наведува дека генералната проба ќе се одржи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија од денеска нема да ја откаже испораката на гас за Европа, бидејќи плаќањата за испорачаниот гас ќе пристигнат во втората половина на месецот и во мај, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Тој на прес-конференцијата рече дека е неповратен декрет на претседателот Владимир Путин да се плаќаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во вторникот ги отфрли наводите дека рускиот милијардер Роман Абрамович бил отруен, велејќи дека тие се невистинити и дел од „информативна војна“. Loading…   Погодена зградата на градската управа во Миколаев, осум лица затрупани во урнатини (ФОТО)   Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Абрамович не бил официјаленПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во понеделникот соопшти дека руските истражители ќе прегледаат видео кое кружи на социјалните мрежи на кое наводно се гледа како украинските сили ги злоупотребуваат руските војници. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека видеото, за кое рече дека содржи „монструозни сцени“, мора да биде правно оценето и ониеПрочитај повеќе