Колумбија

Сподели со своите пријатели

Густаво Петро стана првиот левичарски претседател на Колумбија во неделата, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунтовници и криминалните банди. Loading… Петро, ​​поранешен член на герилската група М-19, положи заклетва пред претседателот на Сенатот Рој БарерасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбиските власти запленија 143 тарантули на аеродромот во Богота како дел од операцијата за сузбивање на илегалната трговија со животни. Loading… Според Министерството за животна средина, пајаците биле скриени во пластични кеси во товарниот авион. Дестинацијата на пратката било Мексико.   Нова закана од Русија: „Ќе продаваме храна само наПрочитај повеќе