Колумбија

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала ја погоди северна Колумбија. Loading… Земјотресот се случил во 9 часот и 18 минути на длабочина од 153 километри. Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC) објави дека епицентарот на земјотресот бил на 38 километри од Флоридабланка и 4 километри од Аратока. Првите информацииПрочитај повеќе

white concrete building under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Околу 300.000 луѓе во Колумбија се погодени од недостиг на храна и лекови бидејќи илегалните рудари за злато ги блокираа патиштата во знак на протест против уништувањето на нивните машини од страна на властите, соопштија министрите на земјата. Loading… Рударите за злато во 12 претежно рурални општини во провинциите АнтиокијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цветната индустрија во Колумбија се обидува да опстане со сè постара работна сила, бидејќи младите луѓе претпочитаат да избираат други работни места и постојано има недостиг од работници, особено за Денот на вљубените, велат извори од цветната индустрија. Loading… На одгледувачите на цвеќиња им требаат дополнителни 20.000 работници за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 34 лица загинаа во лизгање на земјиште во северозападна Колумбија, а девет се повредени, соопштија денеска официјални лица. Loading… Меѓу 34-те жртви, осум се малолетни, се наведува во соопштението на итната помош. Автобус на јавен превоз во кој имало 33 лица, автомобил со шест лица и мотоцикл со двеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во радикална промена на политиката, новиот левичарски претседател на Колумбија се сретна со венецуелскиот лидер Николас Мадуро, што претставува значаен чекор во напорите на земјите од Латинска Америка да ја олеснат изолацијата на неговата влада, додека регионот се движи кон левиот свет, пишуваат медиумите. Loading… Радикална промена Претседателите на КолумбијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбија го зголеми одгледувањето на кока – главната состојка во нелегалната дрога кокаин – за 43 отсто, се вели во новиот извештај на Обединетите нации. Loading… Минатата година, површината за одгледување кока се прошири на неверојатни 204.000 хектари. Колумбија е најголемиот светски производител на кокаин. Ова е највисока бројка откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуела и Колумбија официјално ги обновија дипломатските односи кои беа прекинати пред три години. Loading… Односите беа обновени во неделата со пристигнувањето во Каракас на колумбискиот амбасадор назначен од новиот претседател Густаво Петро. „Односите со Венецуела никогаш не требаше да бидат прекинати. Ние сме браќа и ниедна имагинарна линија неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбискиот претседател Густаво Петро предложи шверцерите на дрога кои ги почитуваат владините услови, се предаваат и напуштаат криминални активности да не бидат екстрадирани во странство, пренесува Ројтерс. Loading… Петро, ​​кој ја презеде функцијата овој месец со ветувања дека ќе донесе „тотален мир“ во Колумбија, рече дека неговата влада е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Густаво Петро стана првиот левичарски претседател на Колумбија во неделата, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунтовници и криминалните банди. Loading… Петро, ​​поранешен член на герилската група М-19, положи заклетва пред претседателот на Сенатот Рој БарерасПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбиските власти запленија 143 тарантули на аеродромот во Богота како дел од операцијата за сузбивање на илегалната трговија со животни. Loading… Според Министерството за животна средина, пајаците биле скриени во пластични кеси во товарниот авион. Дестинацијата на пратката било Мексико.   Нова закана од Русија: „Ќе продаваме храна само наПрочитај повеќе