Кина

Кина, официјално Народна Република Кина (НРК), е земја во Источна Азија.

Таа е најнаселената земја во светот, со население од повеќе од 1,4 милијарди луѓе. Земјата опфаќа пет географски временски зони и граничи со 14 земји. Втора е по големина од која било земја во светот по Русија. Се состои од 23 провинции, пет автономни региони, четири општини и два специјални административни региони (Хонг Конг и Макао).

Национален главен град е Пекинг, а најнаселен град и финансиски центар е Шангај.

Кинескиот устав вели дека Народна Република Кина „е социјалистичка држава управувана од народна демократска диктатура која е предводена од работничката класа и заснована на сојуз на работници и селани“. Дека државните институции „ќе го практикуваат принципот на демократски централизам.“

Таа е меѓу единствените социјалистички држави во светот управувана од комунистичка партија.

Кинеската влада на различни начини беше опишана како комунистичка и социјалистичка, но и како авторитарна и корпоратистичка. Има тешки ограничувања во многу области, особено против слободниот пристап до интернет, на печатот, на собирање, право на раѓање деца.

Во продолжение сите вести од Кина.

Сподели со своите пријатели

Авионот бил наменет за цивилна употреба, но „скршнал“ од планираната рута, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. Loading… Кинеската влада призна дека нивниот балон бил забележан над Латинска Америка, но тврдат дека бил наменет за цивилна употреба. Авионот излетал од курсот поради ветерот, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На крајот на 2022 година, Кина стана сопственик на најголемите златни и девизни резерви во светот седумнаесетти пат по ред, додека Русија го зазеде четвртото место, според податоците на националните централни банки. Loading… На крајот на декември, резервите на Кина изнесуваа 3,31 трилиони долари. Втора е Јапонија со 1,27 трилиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската војска потврди дека трага по остатоците од кинескиот надзорен балон кој беше соборен над територијалните води на САД во Атлантикот, во близина на брегот на Јужна Каролина. Loading… Официјален Пекинг го повика Вашингтон дополнително да не ја ескалира ситуацијата и да не презема активности кои им штетат на кинескитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина испрати официјален протест до САД поради уништувањето на кинески балон во воздушниот простор над Атлантикот во близина на брегот на Јужна Каролина, соопшти денеска кинеското Министерство за надворешни работи. Loading… „На 5 февруари, кинескиот заменик министер за надворешни работи Ксие Фенг поднесе сериозна жалба до службеник на американската амбасадаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републиканецот Мајк Тарнер, претседател на Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом, рече дека комисијата ќе биде информирана за инцидентот оваа недела. Loading… Тарнер рече дека балонот летал непречено над американските силоси за нуклеарно оружје и дека верува дека Кина го користи за да собира информации за нив. „Претседателот дозволи даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републикански пратеници вчера го критикуваа претседателот Џо Бајден дека чекал неколку дена да нареди соборување на кинески балон, обвинувајќи го дека покажал слабост кон Кина и првично се обидува да го прикрие нарушувањето на американскиот воздушен простор. Loading… Американски воен авион собори балон во близина на брегот на Јужна КаролинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг Кина денеска изјави дека Пекинг ги следи медиумските извештаи и пишувањата за наводен кинески шпионски балон забележан во воздушниот простор на САД и повика на смиреност. Loading… „Кина е одговорна земја и секогаш строго се придржувала до меѓународните закони, а ПекингПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската фрегата „Адмирал Горшков“, која во моментов е на долг тренинг патување, ќе тестира лансирање на хиперсонична ракета „Циркон“ за време на заедничка вежба со јужноафриканската и кинеската морнарица, изјави извор близок до руската одбранбена индустрија ТАСС. Loading… Изворот нагласи дека тоа ќе биде прво лансирање на „Циркон“ за времеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот американски државен секретар Мајк Помпео изјави дека верува оти кинескиот претседател Си Џинпинг претставува поголема закана за светот од рускиот претседател Владимир Путин. Loading… Тој во интервју за Sky News рече дека кинескиот претседател планира да владее со светот и додаде: „Тој сака да ве поседува.“ „[Си] планира даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските воени претставници изјавија дека веруваат дека е забележан сомнителен „балон за набљудување“ како лета над државата Монтана и се сомневаат дека ѝ припаѓа на Кина. Loading… Објектот прелета над Алеутските острови, Алјаска и низ Канада пред да се појави над градот Билингс, Монтана, во средата, изјавија официјални лица, пренесеПрочитај повеќе