Ким Џонг Ун

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Северна Кореја гордо ја покажува својата најстара ќерка во државните медиуми во последните месеци. Loading… Тој ја држеше за рака за време на ракетниот тест минатиот ноември, а потоа ја имаше покрај себе додека лојалните трупи се наредени пред нив. Џонг-ун има три деца, син и две ќерки.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун вети дека ќе го зголеми производството на нуклеарни боеви глави и ќе изгради помоќна интерконтинентална балистичка ракета, објавија во неделата државните медиуми, сигнализирајќи го продлабочувањето на непријателството со САД, Јужна Кореја и другите. Loading… Изјавата на Ким на клучниот состанок на владејачката партија дојде неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на состанокот на владејачката Работничка партија ги претстави воените цели на Северна Кореја за 2023 година, објави корејската новинска агенција КЦНА. Loading… На вториот ден од шестиот проширен пленарен состанок на Осмиот Централен комитет на партијата, Ким разговарал за „новосоздадената предизвикувачка ситуација“ на Корејскиот полуостровПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Политички моќната сестра на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун, Ким Јо Јонг, предупреди на „уште пофатална безбедносна криза“ поради критиките на Западот кон Северна Кореја и нејзините ракетни тестови. Loading… Таа го изјави ова по состанокот на Советот за безбедност на ОН, за САД и земјите блиски до нив, пишуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун денеска упати остри закани до Јужна Кореја дека размислува за еднострани санкции против Северна Кореја, нарекувајќи го новиот јужнокорејски претседател и неговата влада идиоти и „бесни кучиња што глодаат коски“ фрлени врз нив од САД. Loading… Јужнокорејското Министерство за надворешни работи пред дваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Татко и ќерка шетаат рака под рака покрај оружјето за масовно уништување. Ова му го покажа на светот Северна Кореја во саботата кога државните медиуми ги објавија првите фотографии на Ким Џонг Ун со дете за кое се верува дека е неговата ќерка Џу Ае како врши проверка на интерконтиненталнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во саботата за прв пат му ја покажа ќерката на светот на фотографиите на кои се прикажани двајцата пред лансирањето на најголемата балистичка ракета во земјата еден ден претходно. Loading… Северна Кореја во петокот ја тестираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-17 (ИЦБМ), објави во саботата државнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во јапонските префектури Мијаги и Јамагата околу 7:50 часот се огласија сирените за воздушен напад, а редовната ТВ програма беше прекината за да се предупредат луѓето да одат во засолништа, пишува Би-Би-Си. Loading… Јапонската крајбрежна стража предупреди дека проектил лансиран од Северна Кореја лета над Јапонија. Ова не е ништоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја тестираше две стратешки крстаречки ракети со долг дострел под надзор на државниот лидер Ким Џонг Ун, кој го претстави тестот како нова успешна демонстрација на способностите за нуклеарни удари на земјата, објави денеска официјалната новинска агенција КЦНА. Loading… Последниот тест следи по рекордната серија ракетни тестови оваа годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска, 7 октомври, го слави својот 70-ти роденден. Loading… Лидерите на Белорусија и Северна Кореја веќе му испратија роденденски честитки на рускиот претседател. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко е сигурен дека Минск и Москва заедно соодветно ќе одговорат на глобалните предизвици и дека ќе достигнатПрочитај повеќе