Игор Гиркин

Сподели со своите пријатели

Поранешниот министер за одбрана на ДНР, оперативен и воен аналитичар на ФСБ, Игор Стрелков (вистинско име Игор Гиркин), беше префрлен во истражниот центар Лефортово во Москва и одби контакт со активисти за човекови права. Loading… – Моментално е во двојна ќелија во истражниот затвор Лефортово. Има телевизор, фрижидер – изјавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и руски воен блогер Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, објави, како што рече, алармантни информации од околината на Бахмут на својата Телеграма. Loading… Тој рече дека Украинците напредуваат и дека руските резерви итно отишле во областа северно од Бахмут. „Алармантни информации пристигнуваат од областаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот воен блогер и поранешен агент на ФСБ, Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, во објава на Телеграм го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин за немањето цели и стратегија во војната против Украина. Loading… Поради зголемените загуби на фронтот, Путин е изложен на критики од руските националисти, кои јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот агент на ФСБ и десничарски националист Игор Гиркин (Стрелков) е еден од главните проруски сепаратисти во Украина. Loading… Од пред неколку месеци Стрелков е осуден за соборувањето на летот МХ17 во 2014 година. Сега тој на својот канал на Телеграм објави дека Евгениј Пригожин е воен злосторник. Тој повикаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот воен блогер и поранешен разузнавач Игор Гиркин, познат и како Игор Стрелков, повторно го критикуваше начинот на кој рускиот претседател Владимир Путин ја спроведува својата инвазија на Украина. Loading… Гиркин е поранешен руски разузнавач кој одигра важна улога во руската анексија на Крим во 2014 година и последователниот конфликтПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Игор Гиркин, познат и како Стрелков, предупреди на можноста од граѓанска војна во Русија, која може да резултира со милиони жртви. Loading… Поранешен руски агент и паравоен командант на проруските сепаратистички сили во источна Украина, меѓу другото и терорист, осуден во Холандија на доживотен затвор за соборувањето на малезискиот патничкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина нуди 100.000 долари за поранешниот агент на ФСБ, Игор Гиркин Стрелков. Тој е еден од главните проруски сепаратисти во Украина, а од 10 октомври нема ни трага ни глас од него. Loading… Се шпекулира дека тој е под истрага од Кремљ за „дискредитација на руската армија“, но објавата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров го критикуваше раководството на руската војска поради украинската офанзива во североисточна Украина. Loading… Кадиров на својот канал Телеграм предложи дека рускиот претседател Владимир Путин можеби не е свесен за реалната ситуација, пишува Гардијан. „Направија грешки и мислам дека ќе ги донесат потребните заклучоци. Доколку нема промениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Игор Гиркин, попознат како Стрелков, деновиве повторно го привлече вниманието на украинските и руските медиуми. Loading… Од почетокот на руската инвазија на Украина, Гиркин најчесто објавува видеа далеку од фронтот во кои ги критикува потезите на руската армија и раководство, како и раководството на ДПР и ЛНР. Исто така, тојПрочитај повеќе