Кадиров го критикуваше раководството на руската армија

Сподели со своите пријатели

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров го критикуваше раководството на руската војска поради украинската офанзива во североисточна Украина.

Loading...

Кадиров на својот канал Телеграм предложи дека рускиот претседател Владимир Путин можеби не е свесен за реалната ситуација, пишува Гардијан.

„Направија грешки и мислам дека ќе ги донесат потребните заклучоци. Доколку нема промени во стратегијата денеска или утре, ќе бидам принуден да разговарам со раководството на Министерството за одбрана и раководството на државата за да објаснам за нив вистинската ситуација на теренот. Тоа е многу интересна ситуација. Тој рече дека би сакал да биде зачудувачка“, објави Кадиров на Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украинците објавија фотографија од овздух од местото на масакрот на цивилите

Кремљ не ги контролира изјавите на Рамзан Кадиров

Од почетокот на војната во февруари, Крмељ замолчуваше различни личности со либерални ставови кои ја критикуваа војната.

Но, како што работите се влошуваат на бојното поле, Путин е цел на критики.

Тоа особено се гледа од објавите на одредени руски воени блогери, кои од почетокот беа за војната во Украина, а сега го критикуваат Кремљ за лошата стратегија.

Еден од нив е поранешниот офицер на ФСБ, Игор Гиркин, кој минатата недела напиша дека Русија веќе ја изгубила војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Песков објасни како точно Русија ќе ги анектира ДНР и ЛНР

Во борбите учествуваа многу единици од Чеченија, а Кадиров иако изгледа многу лојален на Москва, тој е еден од ретките политичари чии пораки не се целосно контролирани од Кремљ, пишува Гардијан.

Loading...

Фокусот сега е на Путин и како тој ќе одговори на повлекувањето.

Тој претходно ги прикри тврдењата дека направил ужасна погрешна пресметка во февруари кога мислел дека руската војска може да ја прегази Украина за неколку дена.

Во неодамнешниот говор Путин рече дека Русија не изгубила ништо за време на војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Резников: Наскоро ќе објавиме добри вести

Со оглед на тоа што загубите во последните денови беа големи, на граѓаните на Русија ќе им биде тешко да поверуваат во зборовите на Путин.

Руските воени блогери силно го критикуваа Путин во саботата дека присуствувал на прославата на Денот на Москва додека од бојното поле доаѓале катастрофални вести.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.