Дали е уапсен Игор Гиркин, најважниот руски сепаратист?

Сподели со своите пријатели

Игор Гиркин, попознат како Стрелков, деновиве повторно го привлече вниманието на украинските и руските медиуми.

Loading...

Од почетокот на руската инвазија на Украина, Гиркин најчесто објавува видеа далеку од фронтот во кои ги критикува потезите на руската армија и раководство, како и раководството на ДПР и ЛНР.

Исто така, тој често откриваше детали поврзани со политичките конфликти во окупираните делови на Украина, како и во самата руска армија.

Конкретно, тој бараше да се прогласи мобилизација во Русија, а постојано изјавуваше дека сака да се врати во Донбас и дека е подготвен да се бори како војник.

Тој напомена и дека е во конфликт со сепаратистичките власти во Донбас.

Како што неодамна откри The Insider, руски портал специјализиран за истражувачко новинарство и политички анализи, Гиркин со години користел пасоши на ФСБ.

Покрај тоа, кај поранешниот лидер на ЛНР, Игор Плотницки, биле пронајдени и неколку пасоши.

Врските со ФСБ беа откриени благодарение на сопругите на Плотницки и Гиркин. Имено, со лажни имиња, Плотницки и Гиркин имале резервации за авионски билети заедно со своите сопруги.

Loading...

Му се суди во Хаг

Во 2014 година, Игор Гиркин беше во центарот на настаните во Украина. Тој со група вооружени лица пристигна на Крим, каде, според неговото признание, со закани со оружје ги принудиле локалните претставници да гласаат за референдум за отцепување.

По референдумот тој го напушти Крим, но набрзо повторно влезе во Украина, овој пат во регионот на Доњецк, повторно со група вооружени лица.

Неговиот тим ги окупираше административните згради во Славјанск и го прогласи создавањето на ДНР.

Гиркин дури извесно време беше министер за одбрана на ДНР. По конфликтот со локалните лидери на ДПР, тој беше вратен во Русија.

Нему во Хаг му се суди во отсуство поради поврзаноста со соборувањето на малезискиот патнички авион во кој загинаа 298 патници.

Обвинителството бара доживотен затвор за Гиркин. Исто така, украинскиот суд го стави на потерница.

Лажни пасоши

Според истрагата на The Insider, Гиркин при неговото враќање користел внатрешен руски пасош на име Сергеј Рунов.

Презимето Рунов е презимето на дедото по мајка на Гиркин, а според податоците од базите на податоци, нема лице со вакво полно име и датум на раѓање.

Loading...

Многу летови беа резервирани на име на сопругата на Гиркин и Сергеј Рунов.

 

 

Слична работа беше откриена за еден од клучните лидери на сепаратистите во 2014 година во Донбас.

 Игор Плотницки беше украински државјанин кој ја водеше ЛНР повеќе од три години. Тој беше еден од потписниците на Договорот од Минск, а неговото владеење во ЛНР беше авторитарно, со широко распространета корупција и целосна зависност од Русија.

Лажниот руски пасош бил откриен кај Плотницки речиси на ист начин како кај Гиркин.

Летал со сопругата, а од базата на летови се гледа дека на резервациите стои името Игор Плотников, со датум на раѓање кој одговара на Плотницки.

Loading...

Во 2017 година, Плотницки побегна од ЛНР во Москва за време на борбата за власт во таа сепаратистичка република.

Обид за одење на фронт

Деновиве се шири веста дека поранешниот министер за одбрана на ДНР, Игор Гиркин, е уапсен при минување на административната граница од Крим кон регионот Херсон и дека моментално е во притвор.

Властите на Крим официјално не ја потврдија оваа вест, која брзо се прошири преку руските канали на Телеграм.

Соработникот на Гиркин, Александар Жучовски, на својот Телеграм канал објави:

„Игор Стрелков навистина се обиде да дојде на фронтот, но беше приведен на Крим. Ова е, се разбира, уникатна приказна за која нема аналог. Луѓето често се праќаат во војна без правна основа, им се дава можност да борба, да се покае за сторените злосторства. Овде, на кој било начин, човекот се обидува да се избори за својата татковина и своите принципи да го даде највредното нешто – својот живот. Но, не му е дозволено“.

Сè што сака е лично да учествува, дури и како обичен војник, во руската национално-ослободителна војна што ја започна.

Loading...

Стрелков е човек со огромно воено искуство. Целиот негов живот зборува за него како исклучителен патриот. Голем политички криминал е што таков човек не може да излезе на фронтот“.

Дали навистина е уапсен?

Антивоениот телеграм канал „Wind Sower“ ја објави фотографијата на Гиркин на која се гледа дека ги избричил мустаќите.

Објавена е и фотографија од неговиот пасош на име Сергеј Рунов. Очигледно е дека документот е издаден во 2015 година.

Гиркин на својот канал на Телеграм не го коментираше наводниот притвор, наведувајќи само дека не е во притвор. Тој додаде дека „сигурно ќе биде на фронтот, но не сега“.

Малку е веројатно дека искусен и добро познат офицер на ФСБ, како што е Игор Гиркин, би побарал лажни документи доколку нема гаранции или договор.

Loading...

Затоа, не е јасно дали Гиркин сметал на нечија помош при влегувањето во регионот Херсон и кој точно.

Исто така, не е јасно каква улога би имал Гиркин доколку успеел да влезе во регионот Херсон.

Тешко е да се поверува дека офицер на тајните служби и толку искусен војник, кој од деведесеттите ги поминал речиси сите војни во Европа (и пошироко), би бил во функција на обичен војник.

Но, каков и да бил неговиот план, се чини дека Гиркин нема да може да го оствари.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...