Украина нуди 100.000 долари за поранешен агент на ФСБ

Сподели со своите пријатели

Украина нуди 100.000 долари за поранешниот агент на ФСБ, Игор Гиркин Стрелков. Тој е еден од главните проруски сепаратисти во Украина, а од 10 октомври нема ни трага ни глас од него.

Loading...

Се шпекулира дека тој е под истрага од Кремљ за „дискредитација на руската армија“, но објавата на Телеграм го смени украинскиот став за неговиот статус.

Имено, пред неколку дена на руските Телеграм канали беше објавена негова фотографија во воена униформа со сопругата и порака дека е „испратен на фронтот“.

Стрелков е познат по тоа што ја поддржува руската инвазија на Украина, но тој е меѓу оние кои го критикуваа начинот на кој се изведува инвазијата во последните неколку месеци.

Тој учествуваше во повикувањето на руските генерали и офицери за неуспех на бојното поле, и како резултат на тоа беше под истрага на државниот регулатор Роскомнадзор. Заедно со некои други критичари на руската армија и тактика во Украина.

Но, она што е најинтересно е неговото минато и улога во инвазијата на Украина од 2014 година.

Новинарот и коментатор на Блумберг Леонид Бершидски еднаш напиша за тоа.

Стрелков е еден од најомразените луѓе во Украина од 2014 година. Тогаш ја премина руско-украинската граница со уште 50 луѓе и предизвика хаос за да ја вовлече руската армија во конфликт што Владимир Путин дотогаш го избегнуваше.

Loading...

Тоа беше во време кога привремената влада на Украина рече дека ќе испрати војници за да го задушат бунтот на проруските сепаратисти во источна Украина. Иако очекуваше Путин да биде задоволен од неговиот потег, се случи токму спротивното, Стрелков беше маргинализиран.

Путин во тој момент не беше подготвен да ја нападне Украина, повеќе се интересираше за самоодржување и збогатување отколку за идеологија, а Стрелков со своето убедување и идеја за Руската империја, во согласност со она што е опишано во псевдоисториските литература. После тоа, додека Путин градеше политичка кариера, Стрелков продолжи да ги проучува историските битки.

Претходно се бореше како волонтер во Придњестровје и на територијата на поранешна Југославија, пишува Бершидски.

Со текот на времето и Путин станува опседнат со историјата, па усвојува и делови од светогледот за кој се залага Стрелков.

„Повеќе од еднаш напишав дека претседателот седи на две столчиња кои постепено се раздвојуваат под неговиот задник“, напиша Стрелков на Телеграм по почетокот на руската инвазија во вечерните часови.

Неговата мала група борци беше финансиски поддржана од богатиот националист Константин Малофеев, а откако ја презеде контролата врз украинскиот град Славјанск во 2014 година, тој стана магнет за локалните сепаратисти, руските доброволци и обучените војници кои станаа платеници.

Не му требаше долго време за да стане „министер за одбрана“ на самопрогласената република Доњецк, а воената сила со која командуваше имаше потенцијал да расте.

Но, проблемот настанува затоа што Стрелков е премногу бескомпромисен, па дури и одвратна личност дури и за самиот Путин, кој поради тоа не можеше да го толерира. Тој го отфрла во август 2014 година.

Loading...

Имено, Путин не сакал дополнителни трошоци во сепаратистичките „народни републики“ и се обидувал да изгради договор со Западот. Нему му беше важен договорот од Минск во 2014 и 2015 година, со посредство на Германија и Франција.

Стрелков жестоко ги критикуваше ваквите одлуки на Кремљ, а договорот од Минск го нарече срамен чин и се залагаше за натамошни воени дејствија во Украина.

Само осум години подоцна Путин се откажува од Минск и го признава т.н „народни републики“ во окупираните територии на Украина. Но, поранешниот „министер за одбрана“ многу добро знаеше дека Украинците се многу подобро опремени за отпор отколку што мисли Путин, па често многу гласно и саркастично го критикува планирањето на руската инвазија.

Тој јавно зборува за тоа како „окупацијата пропаднала“, бидејќи Русија не ги собрала и не ги подготвила потребните воени сили за да ја окупира целата серија градови што ги планирале.

Тој тврди дека целната „специјална воена операција“, како што ја нарекува Кремљ, едноставно треба да се нарече војна и „егзистенцијална војна до смрт“.

Стрелков е убеден дека таквиот пристап би мобилизирал значително повеќе воени сили кои се потребни за освојување на Украина.

Тој тогаш вели дека ќе го повлече официјалното признавање на претседателот на Краина, Володимир Зеленски и неговата влада во целина, и дека ќе направи се за да постигне целосна победа.

Тој сметаше дека без него Русија може да се соочи само со тотален пораз. Тој е убеден дека Путин ќе ги разбере неговите пораки.

Loading...

Холандските власти го бараат Стрелков за неговата наводна улога во соборувањето на малезискиот патнички авион над источна Украина во 2014 година.

Самиот Путин никогаш нема да биде безбеден од гонење за речиси целосно уништување на украинските градови и напади врз цивили, кои се зголемуваат во последните недели. Почнува да ги врзува.

Поразот станува егзистенцијална закана за двајцата.

„Се плашам дека сега нема враќање назад за рускиот диктатор. Мора да оди во правецот што го чека Стрелков сите овие години. И дури и да има одредени победи на патот, мислев дека на крајот тој пат ќе доведе до страшен и најлош пораз“, заклучи Леонид Бершидски.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.