Хавиер Мајли

Сподели со своите пријатели

Аргентинскиот претседател Хавиер Мајли изјави дека ќе отпатува за Израел во „наредните недели“. Loading… Тоа е едно од неговите први патувања во странство откако ја презеде функцијата минатиот месец, откако вети силна поддршка за Израел за време на изборната кампања. Мајли зборуваше на комеморацијата на Холокаустот во Буенос Аирес, кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот аргентински претседател Хавиер Мајли, десничарски популист, се соочи со генерален штрајк поради антисиндикалниот указ и предлозите за економски реформи. Loading… Месец и пол откако економистот Мајли ја презеде функцијата претседател, најголемиот синдикат во Аргентина, ЦГТ, организираше штрајк на кој се приклучија и други здруженија на работници. На работниците, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Аргентина, Хавиер Мајли, со комерцијален лет отпатува на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, а за време на летот правел селфи со патниците, пишува „Ројтерс“. Loading… Кога го прашаа новинарите во текот на летот за неговите планови за Давос, Мајли рече дека неговата цел е да ја донесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на новиот претседател на Аргентина, Хавиер Мајли, денеска објави дека новата влада ќе отпушти повеќе од 5.000 луѓе – вработени на почетокот на оваа година, пред Мајли да ја преземе функцијата. Loading… Отпуштањето на владините службеници е дел од сеопфатниот план кој, според Мајли, има за цел да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Досега, аргентинската актерка Фатима Флорез беше главно позната по имитирање на познати личности, како и по водечки телевизиски квизови. Loading… Меѓутоа, кога нејзиниот партнер Хавиер Мајли извојува убедлива победа на изборите, 42-годишната ѕвезда преку ноќ стана позната во светот како нова прва дама на Аргентина. Двајцата првпат почнале да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот десничарски популистички претседател на Аргентина никогаш не ги криел своите планови: за време на предизборната кампања, тој видно држеше во рацете преголема банкнота од 100 долари со сопствен лик на неа. Loading… А потоа, дури и пред камери, бесно ја пресече картонската слика на централната банка. Неговата порака беше:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аргентиснкиот пезос на црниот пазар падна за речиси 10 отсто, на над 1.000 за долар, откако Хавиер Мајли кој се залага за доларизација победи на претседателските избори во земјата, додека акциите и обврзниците скокнаа поради надежите за построги економски политики. Loading… Мајли најави дека ќе ги намали владините трошоци, ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјата на гаучосите, фудбалот и тангото отстапи од перонизмот на претседателските избори и за претседател избра политички новодојденец кој ветува „доларски“ пат по кој малку други земји тргнале. Loading… Слободарскиот економист без влакна на јазикот Хавиер Мајли (53) убедливо го победи министерот за финансии Серхио Маса (51) на претседателските избориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Кина предупреди дека аргентинската дипломатија ќе направи „сериозна грешка“ доколку ги прекине врските со големите земји како Кина или Бразил. Loading… Кина е важен трговски партнер за Аргентина, чија избрана влада придава големо значење на односите со Кина, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аргентинскиот екстремно десничарски либералец Хавиер Мајли, обожавател на Доналд Трамп, ја шокираше земјата во неделата кога излезе како релативен победник на претседателските прелиминарни избори, а сега големото прашање е дали ќе може повторно да го направи тоа на општите избори во октомври, Ројтерс напиша во понеделникот. Loading… Прелиминарните избори воПрочитај повеќе