Хаваи

Сподели со своите пријатели

Под автопатот што се движи околу североисточната страна на хавајскиот остров Кауаи, во мирна земјоделска област помеѓу туристичките центри Капаа и Ханалеи, во тек е огромен, таен градежен проект. Loading… Висок ѕид го блокира погледот од блискиот пат, каде што автомобилите забавуваат за да се обидат да видат што имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авион на американските маринци кој летал на дождливо време ја промашил пистата во воената база на Хаваи и слетал во заливот Канеохе. Loading… Сите девет членови на екипажот се неповредени, соопштија денеска властите. Крајбрежната стража одговори на повикот за помош, но спасувачките операции набрзо беа прекинати синоќа, бидејќи се чиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вулканот Килауеа на Хаваите, еден од најактивните во светот, еруптираше по двомесечна пауза, исфрлајќи вжештена лава, но безбедноста на луѓето и објектите во националниот парк на Големиот остров не е загрозена. Loading… Хавајската опсерваторија на вулканите соопшти дека Килауеа еруптирала во неделата попладне. Килауеа еруптираше во јуни неколку недели, исфрлајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјални лица на Хаваи ги објавија имињата на 338 лица кои сè уште се водат како исчезнати повеќе од две недели по најсмртоносниот шумски пожар во САД во последните сто години што го опустоши туристичкиот град Лахаина. Loading… Списокот на ФБИ вклучува само луѓе со полни имиња и чие исчезнувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ја пофали „извонредната издржливост“ на жителите на Мауи по шумските пожари кои убиле повеќе од 114 луѓе на хавајскиот остров пред две недели, и рече дека Америка ќе биде со нив се додека е потребно. Loading… „Фокусирани сме на она што следува. Тоа е долгорочна обнова…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на Хаваите Џош Грин рече дека идентификувањето на загинатите во пожарите во Мауи ќе биде многу тешко и веројатно ќе трае со недели. Loading… Тој повтори дека бројот на загинати се искачи на 106, а од семејствата на жртвите беше побарано да дадат примероци од ДНК, пренесува Танјуг, повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шумски пожари го зафатија хавајскиот остров Мауи, при што загинаа најмалку 96 луѓе, уништија историски туристички град и проголтаа вегетација. Loading… Иако степенот на штетите нема да се знае уште некое време, експертите предупредуваат дека еколошките последици од пожарите на Хаваите допрва почнуваат, пишува RSE. Истовремено нагласуваат дека е неспорноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Џо Бајден бара уште 24 милијарди долари за Украина бидејќи САД „се распаѓа“, напиша во понеделникот поранешниот конгресмен од Тексас, Рон Пол, укажувајќи на невиденото уништување предизвикано од шумските пожари на Хаваите. Loading… „Тешко е да се гледаат неодамнешните снимки од уништувањето во Мауи, а потоа да се слушнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 99 луѓе загинаа во шумски пожар на Хаваите, изјави гувернерот Џош Грин, додавајќи дека бројот на жртви може да биде многу поголем. Loading… Овој пожар е најсмртоносниот во САД во последните 100 години, објави Гардијан. Стотици луѓе се уште се водат како исчезнати додека пожарникарите продолжуваат да се боратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 67 луѓе загинаа во шумските пожари што го запалија хавајскиот остров Мауи – а властите очекуваат билансот да се зголеми. Loading… „Без сомнение ќе има повеќе смртни случаи“, рече гувернерот Џош Грин во петокот. Покрај тоа, Здравствените и Човечки служби на САД прогласија вонредна состојба во јавното здравство наПрочитај повеќе