Гаспром

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, рече дека меѓународните ревизори заклучиле дека тврдењата на Гаспром дека Молдавија и должи 800 милиони долари се неточни. Loading… „Ова се уште не и е познато на јавноста, но следната недела Владата ќе излезе со соопштение дека ангажиравме меѓународна компанија која направи ревизија и неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гаспром ја снабдува Европа со гас преку Украина во количина од 38,9 милиони кубни метри дневно, соопшти компанијата. Loading… Оттаму додаваат дека снабдувањето оди преку пумпната станица за гас Суја во руската област Курск и додаваат дека украинската страна го одбила барањето за снабдување преку Сорановка, пренесува Capital.ba. Во саботатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската гасна компанија Гаспром побара од Бугарија да плати компензација откако Софија одби да плати за гас во рубли минатата година, според вршителот на должноста бугарски министер за енергетика Росен Христов. Loading… Гаспром ја прекина испораката на гас, од која Бугарија беше речиси целосно зависна, на крајот на април минататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на рускиот државен гасен гигант Газпром, Алексеј Милер денеска изјави дека во германското подземно складиште ќе има доволно гас уште два до два и пол месеци. Loading… Говорејќи на конференцијата „Русија енергетска недела“ во Москва, Милер ја предупреди Европа за последиците од откажувањето од рускиот гас, велејќи дека „немаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Зимата ќе биде долга, само самрак и снег, ова е дел од рекламата за руски Гаспром. Loading… Станува збор за реклама која директно алудира на свртувањето на рускиот гас кон Европа. Поради поддршката за Украина, Европа ќе замрзне, смета рускиот гигант Газпром. Заедно со стиховите на советскиот поет Јуриј Визбор,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија има резерви на гас во следните 100 години, а некои наоѓалишта ќе бидат оперативни и во употреба до 2120 година, изјави директорот на „Гаспром“ Алексеј Милер. Loading… „Нашите руски клиенти ќе имаат пристап до евтино и сигурно снабдување со енергија. Клучно е да се запамети дека домашните потрошувачи имаатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Протокот на природен гас од Русија во Летонија беше рестартиран на 5 август, една недела откако беше запрен од рускиот извозник Гаспром, соопшти летонскиот оператор Conexus Baltic Grid (CBG). Loading… Гаспром во јули објави дека ја прекинува испораката на гас за Летонија откако ја обвини балтичката земја за кршење наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот  енергетски гигант Газпром, кој извезува гас од Русија, утринава објави дека продолжува да испорачува руски гас во Европа „во согласност со барањата на клиентите“. Loading…   Еве што рече австрискиот канцелар за неговата средба со Путин   „Денес, барањата за европски ресурси се зголемени“, соопшти Гаспром, додавајќи дека гасоводотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската енергетска компанија Газпром во петокот соопшти дека во првите три месеци од 2022 година обемот на извозот на нивниот природен гас изнесува 38,5 милијарди кубни метри, што е за 27,1 отсто помалку од истиот период минатата година. Loading… „Во споменатиот период, извозот на природен гас на компанијата во земјитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот државен енергетски гигант Газпром денеска објави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина во согласност со барањата на европските клиенти, пренесува Ројтерс. Loading… Според соопштението, компанијата добила барања за испорака на 108,4 милиони кубни метри гас до европските клиенти на 1 април, што еПрочитај повеќе