Гаспром со реклама до Европа: Зимата ќе биде долга, ќе замрзнете… (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Зимата ќе биде долга, само самрак и снег, ова е дел од рекламата за руски Гаспром.

Loading...

Станува збор за реклама која директно алудира на свртувањето на рускиот гас кон Европа.

Поради поддршката за Украина, Европа ќе замрзне, смета рускиот гигант Газпром.

Заедно со стиховите на советскиот поет Јуриј Визбор, во речиси две минути рекламирање, се прикажува работник како го исклучува гасот, а потоа започнува зимата.

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Путин најде жртвено јагне, целата вина ќе ја префрли врз него“

 

Рамките на знамето на Европската унија, како и европските престолнини, се наизменично наизменично со придружните стихови:

Loading...

„Видете, преку реката, есента тивко умира, а зимата ќе биде долга, само самрак и снег“.

Но, Европската комисија воведе алтернативни политики во однос на снабдувањето со гас. Складиштата за гас се полни до ниво од околу 80 проценти.

Најголемата фабрика во Европа за преработка на гас е во Барселона, што значи дека Шпанците добиваат гас од запад.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Штрајкови во Германија: Откажани стотици летови

Франција најави активирање на сите нуклеарни централи, издадено е „портокалово предупредување“.

 

 

 

Слична е ситуацијата и во Германија и во соседна Италија, која пред руската инвазија добиваше 48 отсто од гасот од Русија. Тие одлучија да ја продолжат работата на седум термоелектрани на јаглен.

Loading...

Хрватска ги проширува капацитетите на терминалот за течен гас во Омишља, од каде гасот пристигнува во Словенија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Москва наводно уапсен пропагандист на основачот на Вагнер

Тоа укажува и на заштедата на енергија во приватните домаќинства, што може да компензира за една третина од недостатокот на гас од Русија.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.