Молдавија: Гаспром сакаше да не измами, не должиме 800 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Молдавија, Маја Санду, рече дека меѓународните ревизори заклучиле дека тврдењата на Гаспром дека Молдавија и должи 800 милиони долари се неточни.

Loading...

„Ова се уште не и е познато на јавноста, но следната недела Владата ќе излезе со соопштение дека ангажиравме меѓународна компанија која направи ревизија и не обелодени долгови кон Гаспром во износ од околу 800 милиони долари, како што тој сакаше да нè измами во 2021 година“, рече Санду при средба со населението во селото Конгаз, пренесува РИА Новости.

Во октомври 2021 година, Кишињев постигна договор со Гаспром за продолжување на договорот за снабдување со гас, со преглед на долгот на Молдовагас во 2022 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пеколна ноќ низ Украина: Има ранети и загинати (ВИДЕО)

Молдавскиот министер за енергетика Виктор Парликов во средината на јули изјави дека ревизорскиот извештај за долгот на Гаспром е завршен и ќе биде испратен до руската страна заедно со нацрт-договорот за подмирување на историскиот долг во износ од над 720 милиони долари.

Од декември минатата година, Молдовагас добива гас од два извори, од државните Енергоком и Газпром.