Г20 Индонезија

Сподели со своите пријатели

41-годишниот московјанец Јуриј Шолмов повеќе од 15 години работи како видеограф за рускиот „Прв канал“, а во јавноста се појави откако американскиот претседател Џо Бајден ги „испипка“ неговите бицепси. Loading… Јуриј ги сподели своите впечатоци од необичната средба со американскиот лидер за време на самитот на Г-20 на Бали.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден ги насмеа новинарите додека шеташе со својот француски колега Емануел Макрон за време на самитот на Г-20 на Бали. Loading… Имено, Бајден ги коментираше мускулите на еден снимател. Иако на видеото кое стана вирално не се гледа камерманот, американскиот претседател го коментираше неговиот бицепс. „Овој човекПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се појави видео на кое кинескиот претседател Си Џинпинг го понижува Џастин Трудо на конференцијата Г20, пишува DailyMail. Loading… Двајцата лидери беа фатени како имаат жестока расправија на глобален самит на Бали. Си изгледаше видно фрустриран додека се соочи со Трудо за тоа како деталите од нивната претходна средба, којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По враќањето од самитот на лидерите на Г-20, чиј домаќин беше Индонезија, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Турција ќе продолжи да придонесува во групата Г20. Loading… Ердоган ги сподели своите впечатоци од самитот на Г20 на својот профил на социјалните мрежи. – Се вративме во нашата земја поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Западните земји се претпазливи за околностите околу ракетната несреќа во Полска, која се случи во време на самитот на Г20, чија цел беше да ги убеди јужните земји да ја осудат руската војна во Украина. Loading… Истрелувањето на ракети од руско производство, како што тврди Полска, го зголемува стравот одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светските лидери на самитот на Г20 во Бали се согласија да продолжат со напорите за ограничување на порастот на глобалните температури на 1,5 степени целзиусови, вклучително и забрзување на напорите за постепено укинување на употребата на јаглен. Loading… „Решени сме да продолжиме со нашите напори за ограничување на зголемувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Групата 20 големи економии (Г20) денеска на самитот во Индонезија прифатија декларација во која „најостро ја осудуваат“ руската агресија врз Украина. Loading… Во декларацијата се наведува дека „мнозинството членки силно ја осудуваат војната во Украина и нагласуваат дека таа предизвикува огромно човечко страдање и ги влошува постоечките слабостиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во разговор со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека секретаријатот на светската организација не треба да прифаќа инструкции од ниту една земја во врска со настаните во Украина. Loading… Во разговор со Гутереш на маргините на самитот на Г20 воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак изрази надеж дека ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг на самитот на Г-20 во Бали. Loading… Сунак истакна дека Велика Британија и Кина имаат некои заеднички предизвици и затоа е важно да се воспостави соработка со кинескиот лидер, пренесува Sky News. „Јасно ми еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија е повеќе загрижена да го користи гасот како оружје, па дури и претпочита да го запали наместо да го продава, како одмазда за западните санкции, обвини во вторник претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Loading… Москва го суспендираше протокот на гас кон ЕУ на почетокот на овааПрочитај повеќе