Сунак: Кина е предизвик, но мораме да работиме со неа

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак изрази надеж дека ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг на самитот на Г-20 во Бали.

Loading...

Сунак истакна дека Велика Британија и Кина имаат некои заеднички предизвици и затоа е важно да се воспостави соработка со кинескиот лидер, пренесува Sky News.

„Јасно ми е дека Кина претставува систематски предизвик за нашите вредности и нашите интереси и претставува најголема единствена закана за нашата економска безбедност.  И затоа е правилно да ги преземеме неопходните чекори за да се заштитиме од заканата. или предизвик“, рече Сунак.

Сунак потврдно одговори на прашањето дали може да соработува со кинескиот претседател. Тој нагласи дека Велика Британија ѝ пристапува на Кина многу слично како и кон другите британски сојузници, како што се САД, Австралија и Канада.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија воведе санкции за руски полковник

„Мислам дека е неоспорен факт на глобалната економија дека Кина е голем дел од неа. имајте дијалог и соработувајте со Кина“, заклучи тој.е британскиот премиер.