Протече снимка како Си го понижува Трудо: „Сите наши разговори протекоа во весниците…“

Сподели со своите пријатели

Се појави видео на кое кинескиот претседател Си Џинпинг го понижува Џастин Трудо на конференцијата Г20, пишува DailyMail.

Loading...

Двајцата лидери беа фатени како имаат жестока расправија на глобален самит на Бали.

Си изгледаше видно фрустриран додека се соочи со Трудо за тоа како деталите од нивната претходна средба, која се одржа вчера, беа објавени во печатот од извори од канадската влада.

За да се зголемат тензиите, беше откажана планираната средба меѓу Риши Сунак и Си, неколку часа откако новиот премиер беше повикан да „не прави отстапки“ на кинескиот премиер.

Канадски извори објавија дека Трудо изразил „сериозна загриженост“ кај Си за сомнителното домашно мешање на Кина за време на нивните први заеднички разговори по повеќе од три години.

Но, Си, обидувајќи се да го прикрие својот гнев со нагласена насмевка, беше снимен од канадски новинари како му кажуваат на Трудо со сѐ почуден изглед:

„Сè што разговаравме вчера беше објавено во весниците и тоа не е соодветно“.

Запрепастениот Трудо, речиси без зборови, само кимна со главата додека Си продолжуваше со галамата преку преведувач.

Loading...

Кинескиот претседател остро го погледна Трудо и додаде: „И така не се водеше разговорот“.

„Ние веруваме во слободен, отворен и искрен дијалог“

Трудо, знаејќи дека неговите извори во канадската влада протекоа детали за неговата средба со Си, не се осврна на загриженоста на кинескиот претседател и наместо тоа, издаде одговор.

– Па, во Канада веруваме во слободен и отворен и искрен дијалог, кој ќе продолжиме да го имаме – на крајот успеа да каже.

– Ќе продолжиме да соработуваме конструктивно, но ќе има работи за кои нема да се договориме – додаде тој.

Додека Трудо зборуваше, Си изгледаше фрустрирано и избегнуваше контакт со очите со канадскиот премиер.

Си потоа широко се насмевна и му ја подаде раката на Трудо за да стави крај на болната размена.

Навидум вчудоневиден од нападот, Трудо залута сам додека Си се насмевна пред камерата.

Loading...

Сето тоа се случи откако извор од канадската влада рече дека Трудо изразил „сериозна загриженост“ за сомнително кинеско внатрешно мешање во неговите први разговори со Кси по повеќе од три години во вторникот.

Отава ја обвини кинеската влада за мешање во нејзините демократски институции и судски систем во последниве недели, по години на затегнати односи меѓу двете земји.