Фон дер Лајен: „Гледаме дека Русија гори гас наместо да го продава“

Сподели со своите пријатели

Русија е повеќе загрижена да го користи гасот како оружје, па дури и претпочита да го запали наместо да го продава, како одмазда за западните санкции, обвини во вторник претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Loading...

Москва го суспендираше протокот на гас кон ЕУ на почетокот на оваа година поради санкциите што и беа наметнати поради нејзината инвазија на Украина.

„Гледаме дека Русија гори гас наместо да го продава“, рече Фон дер Лејен на првиот состанок на групата Г20 собран на годишниот самит во Бали, Индонезија, рекоа дипломатите.

Руското однесување „предизвикува недостиг на глобалните енергетски пазари и вртоглаво ги зголемува цените“, рече таа.

Затоа ЕУ го поддржа воведувањето ограничувања на цената на нафтата, додаде таа, велејќи дека тоа ќе биде од корист и за земјите со низок и среден приход.

„Но, нашиот најдобар одговор на таа ситуација е да ја забрзаме транзицијата кон чисти форми на енергија“, рече таа.

Тоа е „единствениот одговор и на енергетската и на климатската криза“ и нуди големи можности за другите региони во светот.

Затоа Европа ќе инвестира најмалку четири милијарди евра во обновливи извори на енергија како што е водородот во следните пет години.

Loading...

Ова ќе поттикне огромни приватни инвестиции, рече таа.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој исто така е на самитот на Бали, ја критикуваше Русија, според учесниците на првиот состанок, обвинувајќи ја Москва дека ја користи енергијата како оружје, што има негативни последици за економијата во Европа и светот.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.