Западот е претпазлив во врска со инцидентот во Полска

[adrotate banner="26"]
Сподели со своите пријатели

Западните земји се претпазливи за околностите околу ракетната несреќа во Полска, која се случи во време на самитот на Г20, чија цел беше да ги убеди јужните земји да ја осудат руската војна во Украина.

Loading...

Истрелувањето на ракети од руско производство, како што тврди Полска, го зголемува стравот од ескалација на конфликтот, за што од почетокот на средбата на Бали постојано предупредуваа лидерите на 20-те најголеми светски економии, меѓу кои и Владимир Путин.

Од индонезискиот тропски остров, американските, француските и британските лидери се консултираа со полските и украинските колеги во серија телефонски разговори уште од рано наутро.

Бајден: Мора да откриеме што се случило

По вонредната седница која траеше речиси еден час, претседателите на државите и владите на Г7 (САД, Франција, Германија, Велика Британија, Италија, Канада, Јапонија) и НАТО преку соопштение и дадоа целосна поддршка на Полска.

Без да ги именуваат најпрвин виновниците, решиле да останат во контакт за да ги утврдат следните чекори во зависност од истрагата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зачудувачка промена во односот на Полска кон Украина. Што се случи?

„Мораме да утврдиме што всушност се случи. Потоа заедно ќе одлучиме за чекорите што ќе ги преземеме“, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Руските напади се неприфатливи, вели Бајден

Додека Полска, членка на НАТО, зборува за ракета од руско производство, а Киев ја обвинува Москва, Бајден истакнува дека ракетата веројатно не била истрелана од Русија.

Ракетата паднала врз селото Пржеводов, на југоистокот на Полска, недалеку од Украина, кое вчера претрпе жестоки ракетни напади врз нејзината инфраструктура и во област блиску до белоруската територија што руската армија ја користи од почетокот. на агресијата на 24 февруари.

Loading...

Бајден додаде дека со сојузниците разговарал за руските воздушни напади во Украина, кои ги нарече целосно неприфатливи.

Во време кога светот се собира на Г-20 за да повика на смиреност, Русија сепак избира ескалација, вели тој.

Многу јужни земји не сакаат да ја осудат Москва и претпочитаат да ги поканат двете земји на преговори. Но, притисокот врз руските власти се зголемува од почетокот на самитот на Г20, каде Западот сака да ги придобие другите земји како Кина и Индија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зачудувачка промена во односот на Полска кон Украина. Што се случи?

И покрај нивните несогласувања, дваесетте членови на овој клуб, кој е основан за да решава економски прашања, се договорија за нацрт-комунике во кое ги усогласуваат нивните разлики во ставовите.

Путин не дојде на самитот на Бали

Рускиот претседател Владимир Путин, чија армија претрпе порази и се повлекува од јужна Украина, не дојде на самитот.

Него го претставуваше неговиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој синоќа го напушти Бали и денеска не можеше директно да одговори на критиките.

Но, затоа украинскиот претседател Володимир Зеленски им се обрати на учесниците на Г20, односно, како што рече, на Г19, не сакајќи да ја спомене Русија, нагласувајќи дека е дојдено време да се запре руската деструктивна војна.

Украинскиот амбасадор во Индонезија, Васил Кармјанин, смета дека е симболично и значајно што на првиот ден од самитот сме сведоци на најлошиот бран на ракетни напади врз Украина, што е јасен знак за Г-20 и Индонезија за тоа како Русија ги третира мировните напори.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зачудувачка промена во односот на Полска кон Украина. Што се случи?

„Потоа две ракети паднаа во Полска, што ги покажува намерите на Русија“, изјави тој за Франс прес.

Состанокот меѓу кинескиот претседател и британскиот премиер е откажан

Во центарот на вниманието на собирот беше кинескиот претседател Си Џинпинг, кој секогаш одбиваше да ја осуди инвазијата на Украина иницирана од неговиот руски сојузник, само индиректно критикувајќи ја инструментализацијата на снабдувањето со храна и енергија и експлицитно отфрлајќи ги заканите за употреба на нуклеарно оружје.

По средбата со Џо Бајден и Емануел Макрон, тој денеска требаше да разговара и со британскиот премиер Риши Сунак, но таа средба беше откажана поради проблеми со распоредот.

Тоа требаше да биде прва ваква средба на лидерите на две земји со многу затегнати односи во последните речиси пет години.