филм

person holding remote pointing at TV

Сподели со своите пријатели

Нетфликс ги објави новите покачувања на цените во своето последно писмо до инвеститорите. Loading… „Како што го подобруваме Netflix, повремено ќе бараме од нашите корисници да платат малку повеќе за да го оправдаат овој напредок, што пак ќе донесе нови инвестиции и подобрувања на нашите услуги“, велат од компанијата. НетфликсПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ФИЛМАЈ фестивалoт на кратoк филм, организиран од фото-кино клуб “Козјак” – Куманово, од минатиот понеделник (27 ноември 2023) го отвори конкурсот за пријавување за 6-тото издание на фестивалот. Loading… Кратките играни филмови (со траење до 20 минути и завршени после 01.01.2022), до 31 март 2024 година може да се пријаватПрочитај повеќе

Man with a Bowl of Popcorn Watching TV at Home

Сподели со своите пријатели

Сигурно никогаш не би рекле дека гледањето хорор филмови може позитивно да влијае на вашето здравје. Многу луѓе не се љубители на хорор филмови. Loading… Но, без разлика дали спаѓате во групата на луѓе кои уживаат во овој жанр, можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека гледањето хорор филмовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неверојатна сцена е снимена во индискиот град Малегаон, за време на прикажувањето на филмот на боливудската ѕвезда Салман Кан. Loading… Непознати лица, сметаат неговите обожаватели, пуштиле огномет на сред сала и предизвикале паника и стампедо. Се започнало кога на кино платното се појавила филмската ѕвезда, а не е познато колкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Трговија“ е насловен најновиот краток филм на група кумановци, снимен со екипа актери, волонтери на општинската организација на Црвен крст Куманово, а во режија на Марко Јовановски. Loading…     Играат Анастасија Милошевска, Надица Трајковска, Николај Павловски, Марија Петровска, Кристијан Петковски, Марио Стефановски.     Звукот е на Марко Пешиќ,Прочитај повеќе

2 women sitting on blue leather chair holding white and red plastic cups

Сподели со своите пријатели

Уникатната медицинска студија спроведена од бразилски кардиолози покажала дека пациентите кои гледале телевизиски комедии имале подобрување во кардиоваскуларните проблеми. Loading… Старата поговорка дека „смеата е најдобриот лек“ можеби содржи елемент на вистината кога станува збор за здравјето на срцето. Студијата покажа дека смеењето предизвикува проширување на ткивото во срцето –Прочитај повеќе

2 women sitting on blue leather chair holding white and red plastic cups

Сподели со своите пријатели

Сигурно сте забележале дека кога одите во кино, одеднаш сакате пуканки, грицки, а можеби и нешто слатко. Loading… Ако мислевте дека зависи само од вас, се лажете – постојат низа логични научни објаснувања зад феноменот на зголемена желба за храна за време на кино проекциите. Желбата за храна, дури иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот филм „Барби“ со недели ги освојува светските кина, но иако во многу земји во светот филмот собори рекорди на гледаност, во други е забранет. Loading… Ќе разберете дека „Барбиманија“ навлезе во секоја пора на општеството ако забележите дека розовата боја доминира околу вас, без разлика дали се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џулиус Роберт Опенхајмер бил американски физичар и клучна фигура во проектот Менхетен, американската програма за развој на атомска бомба. Loading… За време на Втората светска војна на него работеле речиси 150.000 луѓе, директно или индиректно, во најголема тајност. Опенхајмер е роден на 22 април 1904 година во Њујорк во богатоПрочитај повеќе

woman in pink dress shirt and gray pants

Сподели со своите пријатели

Виетнам го забрани долгоочекуваниот филм „Барби“ од домашна дистрибуција, поради сцената на која се прикажува карта на Јужното Кинеско Море, што сугерира дека Кина бара територија што ја поседува Виетнам, објавија во понеделник државните медиуми. Loading… „Линијата со девет цртички“ во форма на буквата У се користи на кинеските мапиПрочитај повеќе