филм

Сподели со своите пријатели

Француската телевизија Франс 2 наскоро ќе емитува серија за познатата поранешна актерка Брижит Бардо, додека самата актерка, која оваа година ќе наполни 89 години, изрази рамнодушност кон серијата. Loading… Серијата, која неодамна беше претставена на фестивалот во Лил, има шест епизоди од 52 минути и е наречена едноставно „Бардо“. СѐПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стриминг сервисот Нетфликс ги намали цените во повеќе од 30 земји во обид да привлече повеќе претплатници. Loading… Цените се намалени во делови од Азија, Европа, Латинска Америка, Африка и Блискиот Исток, а одлуката доаѓа бидејќи трошоците за живот се зголемуваат, а Нетфликс се соочува со зголемена конкуренција. „Потрошувачите никогашПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вештачката интелигенција полека станува вообичаена работа, па не е ништо ново што влезе и во светот на филмот. Loading… Најновата вест е за вештачката интелигенција која ги подмладува актерите и актерките, па еден ден може целосно да ја елиминира потребата од шминкери и персонал задолжен за маски. Истражувачкиот студио ДизниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Академијата за филмски уметности и науки, која ги доделува Оскарите, најави дека ќе ги преиспита правилата за овогодинешните филмски номинации, бидејќи независен филм го изненади холивудскиот свет со тоа што беше номиниран за таа престижна филмска награда, пренесува AFP. Loading… На 24 јануари Академијата го објави списокот на главните номинацииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Покојниот поп пејач Мајкл Џексон ќе биде во фокусот на новиот биографски филм за музичка ѕвезда. Loading… Филмот наречен „Мајкл“ во продукција на студиото „Лајонсгејт“ ќе го режира Антоан Фуква, пишува „Холивуд репортер“. „Првите филмови во мојата кариера беа музички спотови и сè уште чувствувам дека комбинирањето на филмот иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помина четвртина век од кино прикажувањето на култниот филм „Титаник“ со Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо во главните улоги. Loading… Џејк и Роуз се судбински пар чија романса се одвива и завршува на познат, најсовремен предвоен брод кој потона во 1912 година. Сега, 25 години по создавањето на познатиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во годината што е зад нас, луѓето повторно почнаа да ги посетуваат кината по пандемијата на коронавирус, но сè уште не е до степен до кој беше актуелно пред тоа. Loading… Интересно е што филмовите кои оствариле најголема заработка во 2022 година не се оригинални. Десетте филмови со најголема заработкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сезоната на празници е незамислива без филмот Сам дома 2: Изгубен во Њујорк. Loading… Ви пренесуваме неколку интересни детали за филмот кој деновиве повторно се „врти“ на ТВ-станиците, а што можеби не сте ги знаеле. Доналд Трамп Тој се појавува во една сцена од филмот Сам дома 2: Изгубен воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатата страница за филмска критика и оценки „ Ротен томатос“, низ годините ја обликуваше својата топ-листа најлоши филмови во историјата. Loading… Во тој поглед, меѓу првите 50 се „Daddy Day Camp“ со Куба Гудинг Џуниор, „Return to the Blue Lagoon“ со Мила Јовович, „Look Who’s Talking Now“ и „Staying Alive“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако некогаш сте се запрашале кој филм бил најгледан во годината кога за прв пат сте ја виделе светлината на денот, сега имате шанса конечно да ја решите таа дилема додека добро се забавувате. Loading… Ви откриваме кои филмови биле најпопуларни по години, од минатата година до 1937 година. ЗабавувајтеПрочитај повеќе