„Опенхајмер“ го освои целиот свет, но се уште не е прикажан во една земја

Сподели со своите пријатели

Жителите на Јапонија го изразија своето незадоволство поради фактот што овогодинешниот „Оскар“ за најдобар филм го освои „Опенхајмер“, филм за трката за развој на атомската бомба која ги уништи јапонските градови пред 78 години.

Loading...

Биографскиот филм за животот на физичарот Џ. Роберт Опенхајмер освои седум Оскари на доделувањето на американските Оскари овој викенд, откако заработи 954 милиони долари ширум светот.

Сепак, филмот не беше прикажан во Јапонија, која беше единствената земја што беше бомбардирана со нуклеарна бомба кога САД ги нападнаа Хирошима и Нагасаки кон крајот на Втората светска војна.

Филмот, кој раскажува за процесот на група научници кои дизајнираат атомска бомба, беше прикажан во многу земји во јули 2023 година, а на крајот на месецот ќе се сретне со публиката во Јапонија.

Филмот, кој беше критикуван за „прикривање на човечката цена“ на атомската бомба, се вели дека е одложен во Јапонија поради спорови околу неговата содржина и промоција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Босанец се сретна со мечка и настана урнебесна снимка која го насмеа Балканот (ВИДЕО)

Повеќето Јапонци кои разговараа со дописникот на Анадолија, давајќи го само своето презиме, изјавија дека оценките без да го видат филмот, кој во нивната земја излегува на 29 март, ќе бидат недоволни.

Јапонец по име Нагаи тврди дека Соединетите Американски Држави користеле атомски бомби за време на војната за да експериментираат врз јапонскиот народ.

Што се однесува до можноста дека интересот на странските туристи за Хирошима може да се зголеми по гледањето на филмот, Нагаи рече:

Loading...

„Тешко е да се каже, но дали тие (гледачите) сакаат да ги видат трагичните последици од атомската бомба? Мислам дека не.“

Нагаи додаде дека не планира да го гледа филмот.

Макабе рече дека видел реклами дека филмот ќе биде објавен на крајот на месецот, но тој не сака да го гледа.

„Ако луѓето можат да го разберат ужасот на штетата предизвикана од атомската бомба гледајќи го филмот, можеби ќе сакаат да ја посетат Хирошима“, додаде Макабе, нагласувајќи дека се уште не се разбрани трагичните последици од атомската бомба во неговата земја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој од овие мажи ви е најпривлечен? Психолошки тест кој ќе ви открие огромна тајна! (ВИДЕО)

Јапонец по име Кобајаши, кој е роден во 1942 година, годината на Втората светска војна, изјави дека тој лично ги преживеал тие години кои ги опишал како „тешкотии и сиромаштија“ и дека гледа се што е поврзано со „нуклеарното оружје“.

Истакнувајќи дека Јапонците „научија лекција“ од атомската бомба, која тој ја опиша како „страшна“, Кобајаши рече: „Верувам дека ќе се чувствувам лошо ако го гледам (филмот).“

Кобајаши рече дека отишол во градовите Хирошима и Нагасаки и дека му е важно луѓето да почувствуваат „колку е страшна атомската бомба“, доколку имаат можност.

„Современите јапонски млади луѓе не ги знаат овие факти и веројатно ќе го гледаат филмот. Младите го гледаат филмот и доживуваат чувства како „прекрасно беше, добро беше, но атомската бомба беше страшна“, вели Кобајаши.

Loading...

Јапонската хемиска чистачка, која не сакаше да биде именувана, рече дека мрази конфликти и војна, додавајќи: „Тоа е филм за нуклеарно оружје. Ова прашање не треба ни да биде на дневен ред“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Самсунг повторно е на прво место според бројот на продадени телефони

Тврдејќи дека седумте награди за филмот се резултат на „недоволната свест кај луѓето“, таа рече дека нема да го гледа филмот кога ќе излезе и дека ниту јапонската младина не треба да го гледа.

Викендов филмот на Кристофер Нолан „Опенхајмер“, за животот на американскиот физичар Џеј Роберт Опенхајмер, освои седум награди, меѓу кои и главната награда „Најдобар филм“.

Нолан, авторот на филмот кој беше номиниран во 13 категории, постигна голем успех со наградата за „најдобар режисер“, со што првпат стигна до „златната статуа“.

Ирскиот актер Килијан Марфи, кој го играше Опенхајмер во филмот, исто така беше награден со „Оскар“ за најдобар актер.

Роберт Дауни Џуниор, кој привлече внимание и со улогата во Опенхајмер, а славата претходно ја стекна со ликот на „Железниот човек“, го доби и својот прв „Оскар“ во категоријата „Најдобра споредна машка улога“.