Филипини

Сподели со своите пријатели

Во падот на хеликоптер на филипинската воена морнарица, кој се урна рано утринава јужно од главниот град Манила, загинаа двајца пилоти, соопштија денеска локалните власти. Loading… Во соопштението се наведува дека нема жртви на теренот каде што се урнал хеликоптерот кој за малку ќе го погодел овошниот пазар каде воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филипински брод е оштетен, а четворица членови на екипажот се повредени во судир со кинески брод во Јужното Кинеско Море, соопштија филипинските власти. Loading… Манила рече дека бродовите на кинеската крајбрежна стража користеле водени топови против филипинските бродови. Кинеската крајбрежна стража и другите пловни објекти учествуваа во „небезбедни маневри иПрочитај повеќе

yellowa nd green wagon

Сподели со своите пријатели

Неверојатна природа, околу седум илјади острови, од 120 до 180 различни јазици, островот Камигуин кој има повеќе вулкани отколку градови, секој ден по најмалку 20 земјотреси… Loading… Ова се сите неверојатни факти за Филипините, а меѓу нив е и фактот дека оваа католичка земја е единствената во светот покрај ВатиканПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во Тихиот Океан, во близина на брегот на Филипините. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 68 километри, на 100 километри источно од островот Сарангани, соопшти Американскиот геолошки институт (USGS). Засега нема информации за жртви или материјалнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Филипините не предизвикуваат конфликт во Јужното Кинеско Море, изјави денеска воениот портпарол на земјата Медел Агилар, одговарајќи на обвинувањата на Пекинг дека Манила навлегува на кинеска територија. Loading… „Филипините не предизвикуваат конфликт. Ние се придржуваме до меѓународното право и го спроведуваме само домашното право, што значи дека ги следиме границитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 16 лица загинаа на Филипините кога откажале сопирачките на автобусот што ги превезувал и паднал од карпа во централната провинција Антика, соопштија денеска локалните власти. Loading… Осум лица се во критична состојба во болниците, додека четири се стабилни, изјави локалниот гувернер за медиумите, пренесува Ројтерс. Официјално потврдениот број наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Лузон на Филипините. Loading… Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), земјотресот бил на длабочина од 126 километри. Засега нема извештаи за материјална штета или евентуални жртви, јавува Ројтерс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и филипинскиот претседател Фердинанд Маркос потпишаа договор за нуклеарна соработка на маргините на самитот за азиско-пацифичка економска соработка во Сан Франциско, според кој Америка ќе инвестира во нови технологии кои ќе ѝ помогнат на земјата да премине кон почиста енергија и зајакнување на неговото снабдување.електричнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипините, соопшти ЕМСЦ. Loading… Беше издадено и предупредување за цунами. Епицентарот на земјотресот бил во морето југоисточно од филипинскиот остров Минданао. Земјотресот е регистриран на длабочина од 78 километри. Луѓето на нет пишуваат дека бил многу силен земјотрес. „НајсилниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден од најактивните вулкани во близина на главниот град на Филипини, Манила, почна да исфрла сулфур диоксид и вулкански смог, поради што властите ги затворија училиштата во пет градови и десетици други населени области и ги повикаа жителите да останат во затворени простории. Loading… Националниот институт за вулканологија и сеизмологијаПрочитај повеќе