Ел Нињо

Sydney, Opera House during daytime

Сподели со своите пријатели

Австралискиот метеоролошки институт денеска го потврди формирањето на феноменот Ел Нињо, кој се очекува да донесе топли и суви временски услови кои придонесуваат за избувнување на пожари на отворено, пренесува AFP. Loading… Карл Браганза, директор на Агенцијата за следење на климата при австралиското биро за метеорологија, рече дека климатска шемаПрочитај повеќе

a small child standing in a dirt field next to a fence

Сподели со своите пријатели

Природниот климатски феномен Ел Нињо започна во Тихиот Океан, објави американската Национална океанска и атмосферска администрација (НОАА). Loading… Научниците веруваат дека Ел Нињо веројатно ќе ја направи 2024 година најтоплата година досега и може да донесе суша во Австралија и делови од Азија, повеќе дожд во јужниот дел на САДПрочитај повеќе

Orange Safety Ring on Man Shoulder Near Body of Water

Сподели со своите пријатели

Од почетокот на јуни целата планета се соочува со рекордно високи температури за овој период од годината. Loading… Експертите сметаат дека ова е застрашувачки знак за катастрофа и во време кога сите го очекуваат влијанието на климатскиот феномен „Ел Нињо“, што потенцијално може да доведе 2023 година да стане најтоплатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Метеоролозите најавуваат враќање на Ел Нињо во наредните месеци, што ќе значи топло и суво време низ Азија и Австралија и повеќе врнежи на југот на САД и јужноамериканскиот континент. Loading… Severe Weather објави детална анализа за тоа како настанува Ел Нињо, но и што точно е Ла Ниња, уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Враќањето на климатскиот феномен познат како Ел Нињо ќе предизвика нов пораст на глобалните температури над вообичаениот просек и ќе доведе до невидени топлотни бранови. Loading… Ова предупредување од научниците го пренесува британски Гардијан, кој наведува дека првите прогнози сугерираат дека Ел Нињо ќе се врати во текот на 2023Прочитај повеќе